Yonca (Medicago sativa L.) kültivasyonunun pestisit uygulanmış toprakların biyokimyasal özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of clover (Medicago sativa L.) cultivation on the biochemical properties of pesticide applied soils
- Tez No: 776344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KARAKAŞ DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada tarımsal alanda kullanılan pestisitler yonca (Medicago sativa L.) bitkisi bulunan (B) ve bitkisiz saksı topraklarına (T) farklı dozlarda; pestisit yok (P0), tavsiye edilen pestisit dozu (P1), tavsiye edilen pestisit dozunun 3 katı (P2), tavsiye edilen pestisit dozunun 9 katı (P3) olarak uygulanmıştır. Pestisit uygulamalarının 15, 30 ve 45. günü tüm saksılardan toprak örnekleri alınarak bazı toprak enzimleri (üreaz, dehidrogenaz (DHG), toprak katalaz), ve toprak pH, elektriksel iletkenlik (EC) belirlenmiştir. Hasat edilen yonca bitkisinin gelişimi (yeşil aksam yaş ağırlık (YA), kuru ağırlık (KA), ve biyokimyasal tepkileri (klorofil-a (Chl-a), klorofil-b (Chl-b), prolin, katalaz (CAT), ve peroksidaz (POX) antioksidan enzim) belirlenmiştir. Artan pestisit dozlarının yonca bitkisine etkisi istatistiksel olarak önemligörülmüştür (P≤0.05). Yonca bitkisinin YA, KA, Chl-a ve Chl-b içerikleri pestisit dozu arttıkça azalırken, prolin içeriği, POX ve CAT antioksidan enzim aktivitesi kontrole göre artmıştır. Tavsiye edilen dozun 9 katı uygulamasında CAT antioksidan enzim aktivitesinde ise azalma olduğu görülmüştür.Pestisit dozlarının artışının bitkili ve bitkisiz topraklarda üreaz, DHG, toprak katalaz, pH ve EC içeriklerinde etkisi önemli bulunmuştur (P≤0.05). Yoncalı topraklardaki üreaz, DHG enzim içerikleri bitkisiz topraklara kıyasla artmış, toprak katalaz, pH ve EC değerleri ise azalmıştır. Bu durum yonca bitkisinin pestisite maruz kalmış toprak üzerinde olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Yoncanın, toprakların biyokimyasal kalitesini arttırdığı ve böylece Fitoremediasyon yönteminde iyileştirici bitki olarak kullanılabilirliği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, pesticides used in agricultural fields were applied in different doses to alfalfa (Medicago sativa L.) plant (B) and plantless potted soil (T); no pesticide (P0), suggested pesticide dose (P1), the suggested pesticide dose 3 times (P2), the suggested pesticide dose 9 times (P3). Soil samples were taken from all pots on the 15th, 30th and 45th days of pesticide application, and some soil enzymes (urease, dehydrogenase (DHG), soil catalase) and soil pH, electrical conductivity (EC) were determined. Development of harvested alfalfa plant (fresh wet weight (YA), dry weight (KA), and biochemical responses (chlorophyll-a (Chl-a), chlorophyll-b (Chl-b), proline, catalase (CAT), and peroxidase (POX) antioxidant the effect of increasing pesticide doses on alfalfa plant was found to be statistically significant (P≤0.05). While YA, KA, Chl-a and Chl-b contents of alfalfa plant decreased with increasing pesticide dose, proline content, POX and CAT antioxidant enzyme activity increased compared to control. It was observed that there was a decrease in CAT antioxidant enzyme activity in the application of 9 times the suggested dose.The effect of increasing pesticide doses on urease, DHG, soil catalase, pH and EC contents in planted and plantless soils was found to be significant (P≤0.05). Urease and DHG enzyme contents in clover soils increased compared to plantless soils, while soil catalase, pH and EC values decreased. This showed that the alfalfa plant positively affected the soil exposed to pesticides. It has been revealed that alfalfa increases the biochemical quality of the soils and thus can be used as a healing plant in the phytoremediation method.