3-boyutlu paracontact manifoldlarda cotton solıtonlar
Cotton solitons on 3-dimensional paracontact manifolds
  1. Tez No: 776349
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KÜPELİ ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması beş bölümden oluşmuş olup 3-boyutlu paracontact manifoldlarda Cotton solitonlar ele alınmıştır. İlk bölüm giriş kısmından oluşmaktadır. İkinci bölümde sonraki bölümlerde kullanılacak tanım ve teoremleri içeren temel kavramlar verilmiştir. Bölüm üçte ise paracontact manifoldlar tanıtılmış ve özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölüm özgün sonuçlar içermektedir. Chen in 2021 yılında üç boyutlu contact metrik manifoldlar üzerinde Cotton solitonları incelediği çalışmanın üç boyutlu paracontact metrik manifoldlar üzerindeki karşılıkları araştırılmıştır. Beşinci bölümde sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of five chapters and is organized in 3-dimensional paracontact Cotton solitons on manifolds are considered. The first part devoted to introduction. Preliminar definitions and theorems which are necessary for the following sections are given, in the second section. In the third section, paracontact manifolds are introduced and their properties examined. The fourth section contains original results. The equivalents of Chen's 2021 study of Cotton solitons on three-dimensional contact metric manifolds on three-dimensional paracontact metric manifolds are investigated. The fifth section presents conclusions and recommendations.