Diyarbakır koşullarında yapraktan magnezyum ve çinko uygulamalarının yonca bitkisinin gelişimine etkisi
The effect of foliar magnesium and zinc applications on the growth of alfalfa plant in Diyarbakır conditions
- Tez No: 776348
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Yonca bitkisi ülkemizde üretimi en fazla yapılan yem bitkilerindendir. Ülkemiz açısından bu kadar önem arz eden bir yem bitkisinin birim alandan daha fazla ürün elde etmek zorunlu hale gelmiştir. Modern tarım teknikleri kullanılarak birim alandan daha fazla ürün elde edilmeye çalışılmıştır. Bu tekniklerden biri de gübrelemedir. Magnezyum ve çinko besin elementleri bitkinin zorunlu ihtiyaç duyduğu elementlerdir. Bu çalışmada Diyarbakır ili koşullarında çinko ve magnezyum yaprak gübrelerinin yonca bitkisine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yonca bitkisine yapraktan Zn uygulaması, 60 mg L-1 (Zn1) ve 120 mg L-1 (Zn2) dozlarında, Mg uygulaması ise % 0.25 (Mg1) ve % 0.50 (Mg2) dozlarında çiçeklenme öncesi ve çiçeklenme sonrası olmak üzere 2 defa verilmiştir. Çinko ve Magnezyum uygulamaları ZnSO4.7H2O ve MgSO4•7H2O formunda uygulanmıştır. Çalışma sonucunda çinko ve magnezyum yaprak gübrelerinin bitki boyu ve çiçek sayısında istatistiksel olarak herhangi bir etki yaratmamıştır. Yoncanın yaş ot verimi ve kuru ot veriminde en yüksek oranın Zn2 (120 mg L-1)'nin uygulanması sonucunda elde edilmiştir. Bitki sağlık durumunda ise en iyi verimin Zn1 (60 mg L-1) ve Mg1 (% 0.25) 'in uygulanması sonucunda elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Alfalfa plant is one of the most produced forage plants in Turkey. It has become necessary to increase the amount of product to be obtained from a unit area of a forage plant, which is of such importance for Turkey. It has been tried to obtain more products unit area by using modern agricultural techniques. One of these techniques is fertilization. Magnesium and zinc nutrients are essential elements of the plant. In this study, ıt is aimed to investigate the effects of zinc and magnesium foliar fertilizers on alfalfa plant in Diyarbakır province conditions. Foliar Zn application to the alfalfa plant was given twice at doses of 60 mg L-1 (Zn1) and 120 mg L-1 (Zn2), and Mg application at 0.25% (Mg1) and 0.50% (Mg2) doses before and after flowering. Zinc and Magnesium applications were applied in the form of ZnSO4.7H2O and MgSO4.7H2O. As a result of the study, zinc and magnesium foliar fertilizers did not have any statistical effect on plant height and flower number. The highest rate of fresh grass yield and dry grass yield of alfalfa was obtained as a result of the application of Zn2. (120 mg L-1) In plant health status, the best yield was obtained as a result of the application of Zn1(60 mg L-1) and Mg1.( 0.25 %).