Metil metakrilat-(2.3 difanil-1.3-oksazolidin-5-il) metil metakrilat kopolimerleri
- Tez No: 77635
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi METİL METAKRİLAT - (2,3-DİFENİL - 1,3 - OKSAZOLİDİN - 5 - İL) METİL METAKRİLAT KOPOLİMERLERİ Gamze BARIM Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Anabilim Dalı 1998; Sayfa : 41 (2.3 - difenil - 13 - oksazolidin - 5 - il) metilmetakrilat monomeri (DOMMA) glisidilmetakrilat (GMA) ve Schiff bazından SnCI4 katalizörü yanında kondenzasyon reaksiyonu ile sentezlendi. Bu monomerin homopolimerizasyonu, metilmetakrilat monomeri ile kopolimerizasyonu, a - a'- Azobisizobütironitril başlatıcısı kullanılarak dioksan çözücüsünde 70°C'de radikalik yolla gerçekleştirildi. Monomer, homopolimer ve kopolimerin karakterizasyonunda; IR, 1H-NMR ve 13C-NMR teknikleri kullanıldı. Homopolimer ve kopolimerlerin camsı geçiş sıcaklıkları DSC-50, termal kararlılığı TGA-50 ile izlendi ve homopolimerin molekül ağırlığı GPC ile tayin edildi. Anahtar Kelimeler : 1,3 - Oksazolidin, Metilmetakrilat, Karakterizasyon, Termal kararlılık, Kopolimer
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis METHYL METHACRYLATE - (2,3-DIPHENYL - 1,3 - OXAZOLIDINES - 5- IL) METHYL METHACRYLATE OF COPOLYMERS Gamze BARIM Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1998, Page: 41 (2.3-Diphenyl - 13 - Oxazolidines - 5- II) methylmethacrylate has been synthesized by reaction of glycidylmethacrylate (GMA) with Schiff bases by using SnCI4 as catalyst. Homopolymerization and copolymerization of this monomer with methylmethacrylate were carried out in dioxane at 70C in presence of a-a' Azobisisobütyronitrile as initiator. FT-1R, 1H-NMR and 13C-NMR techniques were used in characterization of the monomer, the homopolymer and the copolymers. The glass transition temperature and thermal stabilities of the homopolymer and the copolymers were investigated by DSC-50 and TGA-50, respectivelly. Also, the molecular weight of the homopolymer was determined by GPC. Key Words : 1,3-Oxazolidines, Methylmethacrylate, Characterization, Thermal stability, Copolymer