Bazı heterosiklik bileşiklerin sentezi
Synthesis of heterocyclic compounds
- Tez No: 77636
- Danışmanlar: PROF. DR. MİSİR AHMEDZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI HETEROSİKLİK BİLEŞİKLERİN SENTEZİ Metin KOPARIR Fırat Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Anabilim Dalı 1998; Sayfa : 75 Bu çalışmada, (l-klor-5-metil-2,3-epoksi-5-hekzen) benzenle AICI3 katalizörü yanında 10- 15°C'de aktifleştirilerek yüksek verimle çıkış maddesi olan siklobütan sübstitüe klorhidrine dönüştürülmüştür. Sentezlenen siklobütan klorhidrin K2Cr2O7 ve H2SO4 yanında yükseltgendirilerek klorketon l-fenil-l-metil-3-(2-klor-l-oksoetil) siklobütan elde edilmiştir, a - klorketon, tiyoüre, ftalimid ve süksinimid ile kondensleştirilerek siklobütan içeren aminotiyazol, ketoftalimid ve süksinimid molekülü içeren yeni heterosiklik bileşikler sentezlenmiştir. Saflaştırma işlemleri, kristallendirme ve kromatografık yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sentezlenmiş heterosiklik bileşiklerin erime noktaları tayin edilmiş ve değişik türevleri hazırlanmıştır. Sentezlenen bu bileşiklerin yapılan Elementel analiz, DSC, 1H-NMR (90 ve 200 MHz), 13C-NMR ve FT - IR gibi spektroskopik yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sübstitüe Siklobütan, Heterosiklik Bileşikler, Tiyazol
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis SYNTHESIS OF SOME HETEROCYCLIC COMPOUNDS Metin KOPARIR Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Chemistry 1998, Page: 75 In this study, l-chlor-5-methyl - (2,3-epoxy - 5 - hexene) was carried out by react of alkyation in the presence of anhydrous AICI3 to cyclobütane substitue chlorohydrine which is our exit material with high produce in 1 0- 1 5°C. Cyclobütane chlorohydrin which was synthesized was caused of near K2Cr2o7 and H2SO4. a- chloro ketone - l-phenyl-l-methyl-3-(2-chloro-l-oksoetihyl)-cycloblitane was obtained, a- chloro ketone with thyoure, ftalimide and suxinimide condenzation reaction was made. New heterocyclic compounds which contained aminothiazole (which contained cyclobutane), ketone ftalimid and suxinimide molecule was synthesized. The products were furified by using Thin Layer Chromatography, Coloumn Chromatography and cryctallization techniques melting points of heterocyclic compounds which were synthesized, was appointed and prepared various derivatives. The structure of the compounds was characterized like Elemental analysis, DSC, FT-IR, *H- NMR and 13C-NMR techniques. Key Words : Substitue Cyclobütan, Heterocyclic Compounds, Tiazol