Sağlık endüstrisinde toplam kalite yönetimi uygulaması: Büyük hastanelerde Lıbya'dan bır uygulama
An implementation of total quality management (tqm) in the healthcare industry findings from Libya
- Tez No: 776351
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu tez, sağlık kuruluşlarında Toplam Kalite Yönetimi (TKY) sağlamak için uygulanan prensipleri incelemektedir. Temel unsurlar, alan uzmanları tarafından ve uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanır. Bu prensipler, unsurlar ve ilgili süreçler, sağlık sektörüne ve sağlık sektörü faaliyetlerinin, yönetiminin ve müşterilerinin belirli ihtiyaçlarına yansıtılmıştır. Literatür çalışmasını alana uygulamak için, Libya'daki sağlık sektöründe vaka incelemesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yöntemi, tüm seviyelerden ve birkaç kuruluşa ait hastane personelinin, işyerlerindeki temel TKY prensipleri konusunda incelenmesinden oluşmaktadır. Katılımcılara ayrıca iş yöntemleri, TKY'nin önemiyle ilgili farkındalık düzeyleri, kuruluşlarında modern teknolojinin kullanımı, kaynakların kullanımı ve TKY'nin hastanelerde uygulanmasını engelleyebilecek olan sorunlar da sorulmuştur. Araştırma analizi, Libya hastanelerinde kalite uygulamasının tahmini olarak %33,6 olduğunu ve kalite konusunda ciddi bir farkındalık eksikliği olduğunu göstermiştir. Buna göre, hastane yöneticileri için üzerinde çalışacakları ve uygulayacakları bir dizi öneri sağlanmıştır
Özet (Çeviri)
The thesis researches the applied principles to achieve Total Quality Management (TQM) at healthcare institutions. Main elements elaborated in accordance with field specialists and international standards. These principles, elements and the associated processes were reflected on the healthcare industry and the specific requirements of its operations, management and customers. In order to apply the literature study into the field, a case study of the healthcare industry in Libya is adopted. The research method was to survey hospital staff from all levels and in several institutions about the basic principles of TQM at their workplace. The participants were also asked about the work methods, their awareness about the importance of TQM, the usage of modern technology by their institutions, utilization of resources, and the problems that may hinder the implementation of TQM the hospitals. The analysis of the survey indicated that the implementation of quality at Libyan hospitals is estimated at 33.6% with a significant lack of awareness about quality. A set of recommendation is then provided for hospital leadership for study and implementation