İtalyan mutfağının günümüz mutfağına etkileri
The effects of Italian cuisine on today's cuisine
  1. Tez No: 776384
  2. Yazar: SELİN GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL SERKAN UZYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mutfak ideolojisi; toplumun kültürel farklılıkları, dinsel farklılıklar, coğrafi etkenler, tarım ürünleri, maddi durumun birleşmesinden oluşur. Farklıklar nedeni ile farklı mutfak kültürleri ortaya çıkmaktadır. Gazete, dergi veya gastronomi turizmi sayesinde farklılıklar diğer kültürler ile etkileşime geçmektedir. Bir ülkenin yöresel lezzeti başka bir ülkede popüler hale gelmekte, tanıtılmakta ve sürekli tüketilen, tercih edilen bir ürün halini almaktadır. İtalyan mutfağı ve Türk mutfağı arasında da bu kültürel geçişler gözlemlenmiştir. İtalyan mutfağına ait olan Tiramisu, makarna, risotto ve pizza gibi ürünlerin Türk mutfağında tercih edildiği ve İtalyan mutfağını yansıtan restoranların açıldığı gözlemlenmiştir. İki ülkenin coğrafi ve iklimsel benzerliğinden ötürü pek çok ürünün benzer olduğu araştırma sırasında gözlemlenmiştir. Bu ürünlerden bazıları domates, patlıcan, sarımsak ve fesleğendir. İki ülkenin kültürel etkileşiminin Osmanlı Devleti zamanına dayandığı gözlemlenmiştir. İtalyan mutfağının Türk mutfağına kattığı yiyecekler incelendiğinde bazı farklar gözlemlenmiştir bu farkların kültüre, dini inanca, damak tadına, alışkanlıklara bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Örneğin Tiramisu İtalyan mutfağında kahve likörü ile hazırlanır dinsel farklılıklar nedeni ile Türk mutfağında bazı tarif ve restoranlarda granül kahve ile hazırlandığı gözlemlenmiştir. Araştırmanın amacı; mutfakların birbirlerine ne kadar benzediği, ülkelerin kendilerine ait yiyecekleri nasıl bu kadar diğer ülkelerde var edebildikleri, yemeklerde herhangi bir değişim olup olmadığının belirlenmesidir. Elde edilen sonuçlar sayesinde mutfak gelişimin arttırılması ve desteklenmesidir. Araştırma yöntemi olarak; Yabancı kaynak taraması, restoran incelemesi, mutfak deneyimleri ve gözlemler ile tez hazırlanmıştır. İstanbul ilinde bulunan 5 restoran baz alınmıştır. Tezin kapsamı ve içeriği doğrultusunda yapılan araştırmalar sonucunda mutfak kültürü oluşumunun kültürel farklara bağlı olduğu saptanmıştır. İtalyan mutfağı Türk mutfağına birçok lezzet, farklılık kattığı ve Türk mutfağında benimsenen lezzetler belirli kıstaslar sonucu ufak değişimlere uğradığı gözlemlenmiştir. Mutfak gelişimi açısından bu etkileşimler önemlidir.
Özet (Çeviri)
Culinary ideology; It consists of the cultural differences of the society, religious differences, geographical factors, agricultural products, and material situation. Different culinary cultures emerge due to differences. Thanks to newspapers, magazines or gastronomic tourism, differences interact with other cultures. The local flavor of one country becomes popular in another country, is promoted and becomes a preferred product that is constantly consumed. These cultural transitions have also been observed between Italian cuisine and Turkish cuisine. It has been observed that products from Italian cuisine such as Tiramisu, pasta, risotto and pizza are preferred in Turkish cuisine and restaurants reflecting Italian cuisine are opened. Due to the geographical and climatic similarity of the two countries, it was observed during the research that many products were similar. Some of these products are tomatoes, eggplant, garlic and basil. It has been observed that the cultural interaction of the two countries dates back to the time of the Ottoman Empire. When the foods that Italian cuisine added to the Turkish cuisine were examined, some differences were observed. For example, Tiramisu is prepared with coffee liqueur in Italian cuisine, and it has been observed that it is prepared with granulated coffee in some recipes and restaurants in Turkish cuisine due to religious differences. Purpose of the research; how the cuisines are similar to each other, how the countries can have their own food in other countries, whether there is any change in the dishes. Thanks to the results obtained, the development of the kitchen is increased and supported. As a research method; The thesis was prepared with foreign literature review, restaurant review, culinary experiences and observations. Based on 5 restaurants located in Istanbul. As a result of the researches carried out in line with the scope and content of the thesis, it has been determined that the formation of culinary culture depends on cultural differences. Italian cuisine has added many flavors and differences to Turkish cuisine, and the tastes adopted in Turkish cuisine have undergone minor changes as a result of certain criteria. It has been determined that these interactions are important in terms of kitchen development. It has been observed that culinary cultures that do not develop, change and are not open to innovation are on the verge of being forgotten.