Cefazolin katkılı gözenekli hidroksiapatit (HAp) üretimi
Cefazolin reinforced porous hydroxipatide (HAp) production
- Tez No: 776385
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsan ve hayvan vücutlarında bulunan kemiklerde hastalık ve trafik kazaların sebep olabileceği ortopedik bozukluklar ve kayıp dokular meydana gelmektedir. Bu dokuların görevlerini yerine getirebilmek için biyomalzemeler kullanılmaktadır. Genel olarak tercih edilen biyomalzemeler öncelikle seramik olmak üzere farklı materyallerden üretilmektedir. Önemli seramik malzemelerden olan hidroksiapatit (HAp) kemiğin ve dişlerin ana bileşeni olduğundan dolayı biyomedikal uygulamalarda sıkça tercih edilmektedir. HAp' nın biyolojik davranışı kimyasal ve faz kompozisyonu, mikroyapısı, gözenek boyutu ve gözenek hacmi gibi faktörlere bağlıdır. Gözenekli HAp' nın vücutta kullanılan implant ve protezler için doku oluşumunu desteklenmesi, gerilme kalkanı ve aseptik gevşeme problemlerinin giderilmesi gibi üstünlüklerden dolayı daha çok tercih edilmektedir. Biyomedikal alanlarda özellikle ameliyat sonrası implante edilmiş sentetik biyomalzemelerden kaynaklı olarak ortaya çıkan enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler kullanılmaktadır. Birinci kuşak sefalosporinler grubunda yer alan cefazolinin %78 bakterilere karşı direnç gösterdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada 0.5 gr, 0.75 gr ve 1gr cefazolin katkılı gözenekli HAp elde edilmiştir. Elde edilen katkılandırılmış HAp'lerin yüzey ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Cefazolin ile katkılandırılmış HAp'lerin karakterizasyonu X-Işını Difraktometresi (XRD), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi (FTIR), Basma ve Yoğunluk analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Orthopedic disorders and lost tissues occur in the bones of human and animal bodies, which can be caused by diseases and traffic accidents. Biomaterials are used to fulfill the functions of these tissues. Generally preferred biomaterials are produced from different materials, primarily ceramics. Hydroxyapatite (HAp), one of the important ceramic materials, is frequently preferred in biomedical applications because it is the main component of bone and teeth. The biological behavior of HAp depends on factors such as chemical and phase composition, microstructure, pore size and pore volume. Porous HAp is more preferred for implants and prostheses used in the body, because of its advantages such as supporting tissue formation, eliminating tension shield and aseptic loosening problems. Antibiotics are used in biomedical fields to prevent infection caused by synthetic biomaterials implanted after surgery. It was determined that cefazolin, which is in the group of first generation cephalosporins, showed resistance against 78% bacteria. In this study, 0.5 gr, 0.75 gr and 1 gr cefazolin added porous HAp were obtained. The surface and mechanical properties of the obtained doped HAps were investigated. Characterization of HAp doped with Cefazolin was performed by X-Ray Diffractometry (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Compression and Density.