Tam otomatik bir mutfak robotunun tasarımı ve otomasyonunun geliştirilmesi
Design and improve the automation of a fully automated kitchen robot
- Tez No: 667443
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSEL ŞEFKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nesnelerin interneti kavramı, önümüzdeki yıllarda birçok cihazın internet bağlantısı yoluyla bizler için kullanışlı çözümler sunmaya başlayacağına işaret etmektedir. Bu dijital dönüşüm sürecinden mutfaklarımızın da etkilenmesi mümkündür. Bu teknolojik bakış açısıyla ele alınan çalışma, yemek pişirme işlemini otomatize hale getirip, birden fazla malzemenin periyodik olarak pişirme sürecine dahil edildiği, belirli tarifleri hazırlayabilecek bir mutfak robotu üzerine yapılmıştır. Dünya genelinde en çok tüketilen bitkisel gıda ham maddeleri arasında buğday ve pirinç yer almaktadır. Kültürlere göre çok çeşitli tariflere sahip olan ve temelde bu bitkisel gıdaları içeren birçok yemek bulunmaktadır. Bu yemeklerin en yaygın olanlarından ikisi pirinç bazlı pilav ve buğday ürünü olan makarnadır. Özellikle öğle ve akşam menüsünde bu yemeklerin pişirilmesine yönelik; buharda pilav pişirme, sıcak su ve baharat ile şoklanmış makarna(noodle) yapımı gibi farklı çözümler, artan dünya nüfusunun beslenmesine birer pratik çözüm olarak geliştirilmiş ürünlerden bazılarıdır. Ancak bu çözümler zengin mutfak kültürüne sahip toplumlarda damak zevkine tam olarak hitap edememektedir ve bu ürünlerin tercih edilmemesine sebep olmaktadır. Bu tez çalışmasında ele alınan mutfak robotu öncelikle makarna için İtalyan usulü, pilavı ise geleneksel Türk mutfağının ölçü ve tariflerinde pişirmeye odaklanmıştır. Yapılan tasarım çalışmasıyla mutfak robotunun seçilen yemeklerin tarif bileşenlerini periyodik olarak pişirme sürecine dahil edeceği bir yapı oluşturulmuştur. Ardından robotun otomasyonu için gerekli olan donanım bileşenleri (motorlar ve baskı devre kartları) belirlenmiştir. Prototip imalatı için süreç devam etmektedir. Üç boyutlu yazıcı kullanılarak hazırlanan model içerisine, gerekli donanım bileşenleri eklenerek test ve ölçümlerin yapılması düşünülmektedir. Tasarım ve yazılım çalışmalarıyla desteklendiğinde farklı yemek çeşitleri için de kullanılabilir bir ürün olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of internet of things indicates that many devices will start to offer useful solutions for us via internet connection in the coming years. It is possible for our kitchens to be affected by this digital transformation process. The study, which is handled from this technological point of view, is based on a food processor that can automate the cooking process and prepare certain recipes in which more than one ingredient is periodically included in the cooking process. Wheat and rice are among the most consumed vegetable food raw materials in the world. There are many dishes that have a wide variety of recipes according to cultures and basically contain these herbal foods. Two of the most common of these dishes are rice-based rice and pasta from wheat. Especially for the cooking of these dishes in the lunch and dinner menu; Different solutions such as steaming rice, making pasta (noodles) shocked with hot water and spices are some of the products developed as practical solutions for the nutrition of the increasing world population. However, these solutions cannot fully appeal to the palatal delight in societies with rich culinary culture, and these products are not preferred. The food processor discussed in this thesis focuses primarily on cooking Italian style for pasta, and cooking pilaf in the measurements and recipes of traditional Turkish cuisine. With the design study, a structure has been created where the food processor will periodically include the recipe components of the selected dishes in the cooking process. Then, the hardware components (motors and printed circuit boards) required for the robot's automation were determined. The process continues for prototype manufacturing. It is planned to make tests and measurements by adding the necessary hardware components into the model prepared using a three-dimensional printer. It is considered that it will be a usable product for different types of food when supported by design and software studies.