Deniz ürünleri tüketimine karşı algının ölçülmesi: Antalya ve Gaziantep üzerine karşılaştırılmalı bir analiz
Measuring perception against seafoods consumption: A comparative analysis on Antalya and Gaziantep
- Tez No: 776386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde Antalya'da ve Gaziantep'te yaşayan insanların deniz ürünleri tüketimine karşı algılarının ölçülerek bu algıların sosyo-kültürel özelliklere göre değişip değişmediği ortaya konmuştur. Başka bir ifade ile Antalya'da ve Gaziantep'te yaşayan bireylerin öncelikle yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir durumu, medeni durum gibi demografik değişkenlere göre deniz ürünlerine karşı tutumunda farklılık olup olmadığı karşılaştırılmıştır. Bu amaçla 400 kişi Antalya'da ve 400 kişi Gaziantep'te toplam 800 kişiye anket uygulanmıştır. Ampirik analizlerde bağımsız t-testi ve One-way ANOVA yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda Antalya ve Gaziantep'te yaşayan bireylerin demografik özelliklerine göre deniz ürünlerine yönelik tutumlarının farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca Antalya ve Gaziantep'te yaşayan bireylerin deniz ürünlerine yönelik tutumunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the perceptions of people living in Antalya and Gaziantep towards seafood consumption were measured and it was revealed whether these perceptions changed according to socio-cultural characteristics. In other words, it was compared whether there was a difference in the attitudes of individuals living in Antalya and Gaziantep according to demographic variables such as age, gender, education level, income status, and marital status. For this purpose, 400 people in Antalya and 400 people in Gaziantep, a total of 800 people were surveyed. Independent t-test and one-way anova methods were used in empirical analysis. As a result of the analysis, it was determined that the attitudes towards aquaculture differ according to the demographic characteristics of the individuals living in Antalya and Gaziantep. In addition, it was determined that there was no statistically significant difference in the attitudes of individuals living in Antalya and Gaziantep towards aquaculture.