Muş ilinde bankacılık sektöründe çalışanların tükenmişlik düzeyleri ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A study on the investigation of the relationship between burnout levels and perceptions of organizational justice in banking sector employees in the province of Muş
  1. Tez No: 776453
  2. Yazar: SEMRA KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye finans sektörünün en önemli bileşenlerinden birisi bankacılık sektörüdür. Tarihi Cumhuriyet döneminden de önceye uzanan bankacılık sektörü ülke gelişiminde önemli roller üstlenmiştir. Finans sektörü hizmet sektörü içinde en fazla çalışana sahip önemli sektörlerden birisidir. Ülke ekonomisine yüksek katkıları olan bankacılık sektöründe çalışanların yönetimi ve veremliliği de bu düzeyde önem kazanmaktadır. Bu çalışmada bankacılık sektöründe çalışanların tükenmişlik düzeyleri ve örgütsel adalet algıları arasındaki ilişki ile demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadıkları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı bankacılık sektörü çalışanlarında tükenmişlik düzeyi ile örgütsel adalet düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Maslach (1981) tükenmişlik ölçeğine göre tükenmişliğin duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı olmak üzere üç alt boyutu bulunmaktadır. Niehoff ve Moorman (1993) örgütsel adalet ölçeğine göre ise üç alt boyut bulunmaktadır. Bunlar; adil dağıtım, adil işlem ve adil etkileşimdir. Bu çalışma Muş ilinde şubesi bulunan özel ve kamu bankalarında çalışanlar üzerinde yapılmıştır. Bankacılık çalışanlarında tükenmişlik ve örgütsel adalet arasındaki ilişkinin ortaya konması ile yönetim işlevinde meydana gelebilecek aksaklıkların çalışanların örgütsel davranışlar üzerindeki etkisini anlamaya katkı sağlayacaktır
Özet (Çeviri)
One of the most important components of the Turkish financial sector is the banking sector. The banking sector, whose history dates back to the Republican period, has played an important role in the development of the country. The finance sector is one of the most important sectors with the highest number of employees in the service sector. In the banking sector, which has a high contribution to the country's economy, the management and productivity of employees gain importance at this level. In this study, the relationship between burnout levels and organizational justice perceptions of employees in the banking sector and whether they differ according to demographic characteristics were examined. The aim of this study is to reveal the relationship between the level of burnout and organizational justice levels among banking sector employees. According to Maslach's (1981) burnout scale, burnout has three sub-dimensions: emotional exhaustion, depersonalization, and personal accomplishment. According to Niehoff and Moorman's (1993) organizational justice scale, there are three sub-dimensions. These; fair distribution, fair treatment, and fair interaction. This study was conducted on employees working in private and public banks that have branches in Muş. Revealing the relationship between burnout and organizational justice in banking employees will contribute to understanding the impact of disruptions in the management function on the organizational behavior of employees