Bazı ihtimal dağılımları ve bunların sistematik momentlerinin sıralı istatistikler için incelenmesi
Some probability distributions and their systematic moments for order statistics
  1. Tez No: 77646
  2. Yazar: SİNAN ÇALIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI İHTİMAL DAĞILIMLARI VE BUNLARIN SİSTEMATİK MOMENTLERİNİN SIRALI İSTATİSTİKLER İÇİN İNCELENMESİ Sinan ÇALIK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı 1998, Sayfa: 19 Bu çalışma, Uç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; temel tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde; sistematik momentler sıralı istatistikler için ifade edilmiştir. Bu bölümde ayrıca, sıralı istatistikler için sistematik momentler arasındaki bazı temel bağıntılar verilmiştir. Üçüncü bölümde; Düzgün, Üstel ve Lojistik dağılımların sistematik momentleri, sıralı istatistikler için incelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sıralı istatistikler, sistematik momentler, rekürans bağıntılar, ihtimal dağılımı.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Master Thesis SOME PROBABILITY DISTRIBUTIONS AND THEIR SYSTEMATIC MOMENTS FOR ORDER STATISTICS Sinan ÇALIK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies Department of Mathematic 1998, Page: 19 This study is composed of three chapters. In the first chapter; fundamental definitions and theorems are given. In the second chapter; systematic moments for order statistics are examined. In this chapter, some fundamental relations among the systematic moments are also given. In the third chapter; systematic moments of Uniform, Exponential and Logistic distribution for order statistics are examined. Key Words : Order statistics, systematic moments, recurrence relations, probability distribution.