Nüfus ve temettuat defterlerine göre XIX. yüzyıl ortalarında Yenişar kazasının sosyo-ekonomik yapısı
The socio-economic structure of Yenişar district in the mid-19th century according to population and temettuat registers
- Tez No: 776470
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yenişar, XIX. yüzyılda Konya eyaletinin Beyşehir sancağına bağlı altı köyü olan bir kaza statüsünde yer almaktadır. 1835,1838 ve 1840 yıllarına ait nüfus defterlerinden ve 1845 yılına ait temettuat defterinden elde edilen veriler ışığında çalışmamız şekillenmiştir. Nüfus defterlerinden sırasıyla kişilerin; eşkâl özellikleri, meslek bilgileri, baba adı, adı ve yaşlarına ulaşılmıştır. Temettuat defterlerinde ise kişilerin isimlerinin yanı sıra hanelerin hayvan-arazi miktarları ile çeşitleri, ekonomik durumları, alınan vergi ve yıllık gelir oranlarına ait bilgiler mevcuttur. Bu verilerde edinilen bilgilere göre Yenişar kazasında 1835, 1838 ve 1840 yıllarında toplam nüfus 1926 olarak tespit edilmiştir. 25,29'luk yaş ortalamasına sahip olan kazanın genç ve dinamik bir nüfusu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kazada en çok yapılan mesleğin %66,94'le çiftçilik olduğu görülmektedir. Temettuat verileri doğrultusunda kazada tarıma elverişli 6224,5 dönüm arazi bulunmaktadır. Bu arazilerden 5081,5 (%81,80) dönümü ekili arazileri oluştururken 951 (%16,06) dönümü dikili arazilerdir. Vakıf arazisi olarak kayıt altına alınan araziler ise 198 (%2,13) dönümdür. Hane başına düşen arazi miktarı yaklaşık 13,69 dönümdür. 1845 yılında Yenişar kazasında toplam 3861 adet küçükbaş hayvan, 2110 adet büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Anadolu coğrafyasının bir gerekliliği olan tarım ve hayvancılık, Yenişar kazasının da önemli geçim kaynaklarındandır. Son olarak hanelerden elde edilen gelir toplam 1.041.132 kuruştur. Hane başına düşen gelir miktarı ise 2.248 kuruş olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yenisar, XIX. It is located in the status of a district with six villages connected to the Beyşehir sanjak of Konya province in the 19th century. Our study has been shaped in the light of the data obtained from the population registers of 1835, 1838 and 1840 and the temettuat register of 1845. From the population registers, respectively; characteristics, occupation information, father's name, name and age were reached. In addition to the names of the individuals, the Temettuat registers contain information about the amount and types of livestock and land, their economic status, taxes and annual income rates of the households. Bu verilerde edinilen bilgilere göre Yenişar kazasında 1835, 1838 ve 1840 yıllarında toplam nüfus 1926 olarak tespit edilmiştir. It has been concluded that the accident, which has an average age of 25.29, has a young and dynamic population. It is seen that the most common occupation in the accident is farming with 66.94%. In line with the Temettuat data, there are 6224.5 decares of land suitable for agriculture in the district. Of these lands, 5081.5 (81.80%) decares are cultivated lands, while 951 (16.06%) decares are planted lands, while the lands registered as foundation lands are 198 (2.13%) decares. The amount of land per household is approximately 13.69 decares. In 1845, there were 3861 small cattle and 2110 bovine animals in Yenişar district. Agriculture and animal husbandry, which is a necessity of the Anatolian geography, is also an important source of income in Yenişar district. Finally, the total income from what is 1.041.132 cents. The amount of income per household was determined as 2,248 cents.