Understanding and supporting college students' help-seeking behaviour
Üniversite öğrencilerinin yardım arama davranışlarını anlamak ve desteklemek
  1. Tez No: 776469
  2. Yazar: ERKAN ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MICHAEL OREY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Georgia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yardım istemek, öğrencilerin herhangi bir bağlamda öğrenmenin önündeki engelleri aşmak için kullandıkları temel bir stratejidir. Yardım aramanın öğrenme ve akademik başarı üzerindeki olumlu etkileri geniş ölçüde kabul görmüştür. Yardım arama, öğrenci merkezli yaklaşımları benimseyen ve öğrencilere daha fazla sorumluluk yükleyen yeni karma öğretim modellerinin ortaya çıkmasıyla daha fazla dikkat çekmiştir. Ortaya çıkan bu karma yaklaşımlar arasında, ters yüz edilmiş sınıf modeli (flipped classroom) son yıllarda çok popüler olmuştur. Ters yüz edilmiş sınıf modeli, öğrencilerin öğretim materyallerini ve çeşitli öğrenme kaynaklarını (ör. video dersleri) bağımsız olarak okul dışında incelemelerini ve kavramları yeterli bir şekilde anlamalarını gerektirir. Verilen materyalleri tek başlarına incelerken, öğrenciler çeşitli öğrenme güçlükleriyle karşılaşabilir ve bu güçlükleri akranlarının desteğiyle çözerek sınıf içi aktivitelere etkin bir şekilde hazırlanabilirler. Bu nedenle, yardım arama özellikle ters yüz edilmiş sınıflarda öğrencilerin öğrenme süreçleri için oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu tez araştırması, yüksek katılımlı ters yüz edilmiş bir fen dersinde birkaç dönem boyunca üniversite öğrencilerinin yardım arama davranışlarına odaklanmakta ve çevrimiçi yardım arama konusundaki mevcut teorik bilgiyi çeşitli boyutlarda ileriye götürmeyi amaçlamaktadır. İlk makale (Bölüm 2), web tabanlı bir yardım arama aracının (EchoLu) başlangıç tasarımı ve evriminin ayrıntılı bir açıklamasını sunmaktadır. İkinci makale (Bölüm 3), motivasyon ve çevresel faktörlerin yardım arama üzerindeki etkilerini araştırmak için yapısal eşitlik modeli kullanan deneysel bir çalışmayı raporlamaktadır. Dördüncü makale (Bölüm 4), bu tez çalışmasının öğretmenlerin yardım aramadaki rolünü araştıran ana çalışmasını tanımlamaktadır. Bu çalışma, eğitmenle ilgili faktörler ile öğrencilerin yardım arama algıları ve niyetleri arasındaki nedensel bağlantıları araştırmanın yanı sıra öğretmenlerin çevrimiçi yardım arama süreçlerine dahil olmasının öğrencilerin algılarını ne ölçüde etkilediğini de incelemektedir. Bulgular, öğrencilerin yardım arama davranışı üzerinde öğretmenlerin önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle, öğrencilerle olan ilişkileri, yardım arama için destekleri ve sınıfta teşvik ettikleri öğrenme hedef yapısı, öğrencilerin yardım arama algıları ve niyetleri ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bulgular ayrıca öğretmenin çevrimiçi yardım arama ortamlarına katılımının olası bir etkisini göstermektedir. Çıkarımlar ve gelecekteki araştırma yönelimleri son bölümde tartışılmıştır (Bölüm 5).
Özet (Çeviri)
Asking for help is a fundamental strategy that learners use to overcome barriers to learning in any context. The positive effects of help-seeking on student learning and achievement have been widely acknowledged. Help-seeking has gained further attention with the emergence of new blended instructional models that embrace student-centered approaches and place a greater responsibility on students. Among these emerging blended approaches, the flipped classroom model has been very popular in last years. The flipped classroom model requires students to independently study the instructional materials and various learning resources (e.g., video lectures) outside the classroom and develop a sufficient understanding of the concepts. While studying the assigned materials themselves, students may face various learning difficulties that can be resolved with the support of class members at any time, and in this way, they can become prepared for the upcoming in-class activities. Therefore, help-seeking is an essential activity for student learning in flipped classrooms.This dissertation research focuses on college students help-seeking behavior in a large-enrollment flipped science classroom over several semesters and aims to expand the current understanding of online help-seeking in several directions. The first manuscript (Chapter 2) provides a detailed description of initial design and evolution of a web-based help-seeking tool (EchoLu). The second manuscript (Chapter 3) reports on an empirical study that uses a mediation structural equation model to investigate the effects of motivational and environmental factors on help-seeking. The fourth manuscript (Chapter 4) delineates the main study of this dissertation which investigates the role of instructors in help-seeking. Besides exploring the causal links between instructor-related factors and students help-seeking perceptions and intentions, this study also examines the extent to which students perceptions are influenced by instructor participation in students online help-seeking. The findings suggest a substantial influence of instructors on help-seeking. In particular, their relatedness with students, their support for help-seeking, and the goal structure that they promote in the classroom are strongly associated with students help-seeking perceptions and intentions. The findings also suggest a possible influence of instructor participation in online help-seeking environments. The implications and future research directions are discussed at the end (Chapter 5).