XIX. yüzyıl ortalarında temettuat defterlerine göre Niş'in sosyo-ekonomik yapısı
XIX. socio-economic structure of Niş according to temettuat regiters in the mid-century
- Tez No: 807300
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, günümüzde Sırbistan'ın ikinci büyük şehri olan Niş Şehri'nin XIX. Yüzyıl ortalarındaki sosyo-ekonomik yapısı ele alınmıştır. Osmanlı Arşivi'nde bulunan ML.VRD.TMT.d kodlu 1260/61 (1845) tarihli ve farklı numaralarla kayıtlı Temettuat Defterleri kullanılmıştır. İnceleme sonucunda Niş Şehrine ait (1845) nüfus miktarı, ziraat, hayvancılık, iş faaliyetleri ve alım satım ile ilgili konular ve bu konulardan elde edilen gelirlere bakılarak vergilerin ortaya çıkması amaçlanmıştır. Niş şehri 1386 yılında I. Murat döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. Daha sonra şehrin çevresine Anadolu'dan gelen Türk aileler yerleşmeye başlamıştır. Şehirdeki Müslümanlar genellikle nalbantlık, kunduracılık, dokumacılık, eyercilik ve deri işçiliği gibi işlerde çalıştılar. Bu bağlamda çalışmamızda merkezdeki mahalleler ile merkez çevresindeki mahalle ve çiftliklerde yaşayan Müslüman ve gayrimüslimlerin sosyal ve ekonomik faaliyetleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
XIX of the city of Niş, the second largest city of Serbia. The socio-economic structure in the middle is discussed. In the Prime Ministry Ottoman Archives With the code ML.VRD.TMT.d The Temettuat Books dated 1260/61 (1845) will be the basis. As a result of the analysis, it was aimed to determine the demographic structure of the City of Nis (1845), activities related to agriculture, animal husbandry, labor and trade, and the revenues and taxes from these activities. The city of Nis passed into the hands of the Ottoman Empire in 1386 during the reign of Murat I. After that, Turkish families from Anatolia started to settle in the city and its surroundings. In the city, Muslims generally engaged in blacksmithing, shoemaking, weaving, saddle making and leather upholstery. In this context, the occupations, production and lifestyles and economic lives of the Muslim and non-Muslim population living in the central districts, neighborhoods and farms in Nis will be discussed.