Miyelomeningoseli olan konjenital lomber kifoz deformiteli hastalarda kifektomi ve kayıcı büyüyen rod tekniği
Kyphectomy and sliding growing rod technique in patients with congenital lumbar kyphosis deformity with myelomeningocele
  1. Tez No: 776474
  2. Yazar: MUHAMMED ENES KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET SAĞLAM, DOÇ. DR. ÇAĞRI ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Nöral tüp defektleri (NTD) kardiyak anomalilerden sonra en sık görülen konjenital bozukluklardır. Bu hastalarda lomber kifoz deformitesi %8 ile 15 arasında görülmektedir. Bu deformite hastaların günlük hayatlarını ileri düzeyde kısıtlamaktadır. Çalışmamızda lomber kifozu olan miyelomeningosel (MMS) hastalarında kifektomi ve kayıcı büyüyen rod tekniği uygulayarak hastaların hem kifoz açılarını düzeltmek hem de akciğer kapasitelerini sınırlamadan büyümelerini devam ettirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmada 2018-2021 yılları arasında Ümraniye Eğitim ve Araştırma hastanesine başvurmuş 4-9 yaş aralığındaki miyelomeningoseli olan konjenital lomber kifoz deformiteli 24 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası kifoz açıları, düzeltme oranları, cerrahi esnasında kanama miktarları, ameliyat süresi, enstrümantasyon seviyeleri, rezeke edilen omur sayısı, posterior defektin başlangıç seviyeleri, hastanede kalış süreleri, yıllık uzatma miktarları ve komplikasyonlar değerlendirildi. Bulgular: Ortalama hasta yaşı 5.04 (4-9) idi. Ortalama preoperatif kifoz 129.8° (87–175°), ortalama erken postoperatif kifoz 0.79° (-20–24°) idi. Kifotik deformite düzeltme oranı %99,1 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Neural tube defects (NTD) are the most common congenital disorders after cardiac anomalies. Lumbar kyphosis deformity is seen in 8-15% of these patients. This deformity severely limits the daily lives of these patients. In our study, we aimed to correct the kyphosis angle of the patients and to continue their growth without limiting their lung capacity by applying kyphectomy and sliding growing rod technique in myelomeningocele (MMS) patients with lumbar kyphosis. Patients and Methods: In this study, 24 patients with myelomeningocele and congenital lumbar kyphosis deformity, aged 4-9 years, who applied to Ümraniye Training and Research Hospital between 2018-2021, are retrospectively evaluated. Preoperative and postoperative kyphosis angles, correction rates, amount of surgery during surgery, operation time, instrumentation levels, number of resected vertebrae, initial levels of posterior defect, hospital stay,, annual lengthening amounts and weights were evaluated. Results: The mean patient age was 5.04 (4-9). The mean preoperative kyphosis was 129.8° (87–175°), and the mean early postoperative kyphosis was 0.79° (-20–24°). The kyphotic deformity correction rate was 99.1%.