Orta hat kapanma defektlerinde fetuin-a, osteopontin, tas (total antioksidan status), tos (total oksidan status) araştırılması
A research of fetuin-a, osteopotin, tas (total antioxidant status), tos (total oxidant status) in midline closure defect of neural tube
  1. Tez No: 517355
  2. Yazar: GULYARA ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KARABAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve amaç: Orta Hat kapanma Defekti malformasyonu doğumsal spinal omurgaların arka bölümlerinin birleşme kusurudur. OHD yüksek morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmada OHD'li olan hastalarda total antioksidan ve total oksidan statuslerin, osteopontin ve fetuin-A değerleri araştırıldı ve farklı hasta gruplarındaki dağılımı ortaya çıkarıldı. OHD malformasyonlarının alınan tedbirler ile aile ve toplum içinde azaltılması hedeflendi. Metot: Çalışma Kasım 2015-Nisan 2018 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi polikliniğine ve kliniğine, Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları kliniğine 0-5 yaş grubu arasında grup 1. Spina Bifida Occulta (n=22), grup 2. Spinal Meningosele veya Miyelomeningosele (n=26), grup 3. Hidrosefali (n=31) toplam 80 vaka ile Orta Hat Kapanma Defektleri olmayan 0-5 yaş kontrol grubu olarak 85 vaka, toplam 165 vaka çalışmaya alındı. Muayene sonrası hemogram, kan biyokimya, koagulogram bakıldı. Sonra toplanan kan serum örneklerinde OHD'yi etkileyen sitokinler fetuin-A, osteopontin, total antioksidant status (TAS) ve total oksidan status (TOS) araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: Midline closure defect malformation is a congenital fusional defect of the posterior segments of spinal vertebrae. OHD is associated with high morbidity and mortality. This study investigated total antioxidant and total oxidant status, osteopontin and fetuin-A values in patients with OHD and found out their distribution in different patient groups. It aims to suggest measures in order to reduce OHD malformations in the family and community. Methods: The study was carried out between November 2015 and April 2018 at Harran University Research and Practice Hospital Neurosurgical outpatient clinic and clinic, Neonatal and Child Diseases clinic. The research included patients between 0-5 years old; group 1 with Spina Bifida Occulta (n = 22), group 2 with Spinal Meningocele or Myelomeningocele (n = 26), group 3 with Hydrocephalus (n = 31), a total of 80 patients with middle line fold closure defects and 85 control group patients between 0-5 age without midline fold closure defects. After the examination, hemogram, blood biochemistry, coagulogram were taken. Serum samples were collected and then fetuin-A, osteopontin and total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) of the cytokines which affecting OHD were investigated in this serum samples. Results: We did not find any significant differences in TAS value.