Preeklampsi ve eklampsi ile komplike olan gebeler ile sağlıklı gebelerdeki maternal serum D vitamini düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of maternal serum vitamin D levels in pregnancy complicated with preeclampsia and eclampsia and in healthy pregnancy
- Tez No: 776480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Maternal D vitamini eksikliği preeklampsi riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiş olmasına karşın, literatürde bazı tartışmalı sonuçlar vardır. Bu çalışma D vitamini eksikliği ile preeklampsi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç-Yöntem: Vaka kontrol tasarımdaki bu araştırma, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek merkezde gerçekleştirilmiştir. Tekil gebeliği olan ve bilinen herhangi bir tıbbi rahatsızlığı olmayan preeklamptik kadınlar ile benzer yaş grubundaki sağlıklı gebe kadınlar araştırmaya dahil edildi. İki grubun serum D vitamini konsantrasyonları ve eksiklik/yetersizlik sıklıkları karşılaştırıldı. Ayrıca hafif ve şiddetli preeklampsili ve preeklampsinin çeşitli komplikasyonları olan veya olmayan kadınların D vitamini düzeylerini karşılaştırıldı. Bulgular: Kadınların %62,9'unda vitamin D eksikliği, %11'inde vitamin D yetersizliği vardı. Ortalama vitamin D düzeyleri preeklampsi grubunda (10.2 ± 7.82 ng/ml), kontrol grubundan (14.69 ± 9.10 ng/ml) anlamlı düşüktü (p= 0.009). Eksik, yetersiz ve yeterli vitamin D sıklıkları gruplar arasında benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: Although maternal vitamin D deficiency has been associated with an increased risk of preeclampsia, there are some controversial results in the literature. This study was conducted to evaluate the relationship between vitamin D deficiency and preeclampsia. Materials and Methods: This research in case-control design was carried out in a single center at Istanbul Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. Preeclamptic women with a singleton pregnancy and without any known medical disorder and healthy pregnant women in the same age group were included in the study. Serum vitamin D concentrations and deficiency/insufficiency frequencies of the two groups were compared. In addition, vitamin D levels of women with mild and severe preeclampsia and those with or without various complications of preeclampsia were compared. Results: 62.9% of the women had vitamin D deficiency and 11% had vitamin D insufficiency. Mean vitamin levels were significantly lower in the preeclampsia group (10.2 ± 7.82 ng/ml) than the control group (14.69 ± 9.10 ng/ml) (p= 0.009). The frequencies of deficient, insufficient and adequate vitamin D were similar between the groups.