Üretkenlik karşıtı iş davranışları ve örgütsel politika algısı arasındaki ilişkide psikolojik güvenlik algısının aracı rolü
The mediating role of psychological security perception in the relationship between anti-productive work behaviors and perceptions of organizational policy
  1. Tez No: 776481
  2. Yazar: AYBANU ŞÜHEDA UZUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Üretkenlik karşıtı iş davranışları, örgüte veya örgüt çalışanlarına zarar veren veya zarar verme potansiyeline sahip olan her türlü bilinçli ve kasıtlı eylemler olarak tanımlanmaktadır. Örgütsel politika algısı, çalışanların örgüt ortamını ne kadar politik algıladıklarını veya tanımladıklarını ifade etmektedir. Psikolojik güvenlik algısı, bir çalışanın, işine veya örgütüne dair düşüncelerini dile getirmesi, hata bildirmesi, geribildirim istemesi ile ilgili nasıl cevap alacağına ilişkin algılarıdır. Araştırmada bankacılık çalışanlarının üretkenlik karşıtı iş davranışları ve örgütsel politika algıları arasındaki ilişkide psikolojik güvenlik algısının aracılık rolünün olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, bankacılık çalışanlarından online ortamda elde edilen 404 anket verisi toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda, örgütsel politika algısı ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilirken, örgütsel politika algısı ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasındaki ilişkide psikolojik güvenlik algısının aracılık rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Anti-productive work behaviors are defined as any conscious and deliberate actions that harm or have the potential to harm the organization or its employees. Organizational policy perception refers to how politically the employees perceive or define the organizational environment. Perception of psychological safety is the perception of how an employee will receive an answer about expressing his/her thoughts about his/her job or organization, reporting a mistake, asking for feedback. In the research, it is aimed to examine whether psychological security perception has a mediating role in the relationship between counterproductive work behaviors and organizational policy perceptions of banking employees. In the research, 404 survey data obtained online from banking employees were collected. As a result of the research, a positive and statistically significant relationship was detected between organizational policy perception and counterproductive work behaviors, while it was concluded that psychological security perception had a mediating role in the relationship between organizational policy perception and counterproductive work behaviors.