Uluslararası belgeler ışığında Belçika'nın göçmen işçi politikaları: Türk göçmen işçi örneği
Belgium migrant policies in the light of international documents: The case of Turkish migrant workers
- Tez No: 776492
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİR AKYEŞİLMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Birleşmiş Milletler belgelerinden Tüm Göçmen İşçi ve Aile Fertlerinin Korunmasına ilişkin Sözleşmesi dokuz temel insan hakları sözleşmelerinden biridir. Sözleşme, emek göçü ile mücadele konusunda en kapsamlı küresel girişimdir. Göçmen işçi haklarını kapsamlı şekilde ele alan bu Sözleşme'nin onaylanması arzu edilir, çünkü örneğin kaçak göçmen işçilerin kontrol altına alınması sağlanıp, göçmen işçilerin belgeli olarak çalışılmasının düzenlenmesi için ulusal çapta siyasi reformların yapılmasına yardımcı olacaktır. Bu tez çalışması göçmen işçi haklarını düzenleyen uluslararası, bölgesel ve ulusal düzenlemeleri karşılaştırarak, bu belgeler ışığında Belçika'nın göçmen işçi politikalarını Türk göçmen işçileri örnek olarak baz alınarak incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca STK, Göç Bakanlığı yetkilileri ve siyasiler ile görüşme yapılması sağlanarak bahsi geçen Sözleşme ile Belçika'nın göçmen işçi politikalarını insan hakları bağlamında aralarındaki ilişkisi değerlendirilecektir. Çalışmamızda uluslararası, bölgesel ve ulusal çaptaki göçmen işçilere ilişkin bu düzenlemeler karşılaştırıldığında en geniş göçmen işçi tanımına Tüm Göçmen İşçi ve Aile Fertlerinin Korunmasına ilişkin Sözleşmesi'nin sahip olduğu gözlemlenmiştir. Belçika'nın bu Sözleşmeyi onaylamama sebebi olarak sosyal güvenlik ve serbest iş seçimine dair yasal düzenlemeleri de karşılaştırıldığında kendi yasal mevzuatıyla çeliştiğini gördük. Belçika imzalamasa bile Türk göçmen işçiler için ikili antlaşma çerçevesinde bu iki konu hakkında ayrıcalıklar bulunmaktadır. Fakat Belçika' nın bu Sözleşmeyi imzalamaları halinde ikili antlaşma bulunmayan özellikle AB dışından gelen göçmen işçiler için Belçika'nın kendi yasal mevzuatı ile kıyas edildiğinde tartışmalı bir sonuca vardık.
Özet (Çeviri)
The United Nations Convention on the Protection of All Migrant Workers and Members of their Families (ICRMW) is one of the nine fundamental human rights conventions. The Convention is the most comprehensive global initiative to combat labor migration. The ratification of this Convention, which covers migrant workers' rights comprehensively, is desirable because it would help bring about national political reforms, for example, to control illegal migrant workers and regulate the documented employment of migrant workers. Thestudy aims to compare the international, regional and national regulations regulating migrant worker rights, and to analyze the migrant worker policies of Belgium in the light of these documents by taking Turkish migrant workers as an example. In addition, interviews with NGOs, Ministry of Immigration officials and politicians will be made and the relationship between the aforementioned Convention and Belgium's migrant worker policies in the context of human rights will be evaluated. When these regulations regarding international, regional and national migrant workers are compared in our study, it has been observed that the Convention on the Protection of All Migrant Workers and Family Members has the widest definition of migrant workers. When Belgium's legal regulations on social security and free choice of employment are compared as the reason for not ratifying this Convention, we have seen that it contradicts its own legislation. Even if Belgium does not sign it, there are privileges for Turkish migrant workers on these two issues within the framework of the bilateral agreement. However, when Belgium signed this Convention, we came to a controversial conclusion when compared with Belgium's legal legislation especially for non-EU migrant workers who do not have a bilateral agreement.