Hollanda'da sosyoekonomik ayrımlar ışığında Türk göçmenlerin entegrasyonu
Integration of Turkish migrants in the context of socio-economic discrimination in The Netherlands
  1. Tez No: 676736
  2. Yazar: BAHAR CEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Batı Avrupa ülkelerinin, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ekonomik anlamda kalkınmasıyla işgücü açığı yaşanmış ve bu açığı doldurmak adına başta Türkiye olmak üzere çeşitli ülkelerden işçi kabul edilmiştir. Türkiye'den göç resmi olarak; 1961 yılında Almanya, 1964 yılında Avusturya, Belçika ve Hollanda, 1965 yılında Fransa, 1967 yılında İsveç'e yaşanmıştır. Günümüzde Batı Avrupa'da en çok Türk vatandaşının yaşadığı üçüncü ülke Hollanda'dır. Göçün ilk yıllarında misafir işçi, daha sonra dönemsel olarak göçmen/yabancı (allochtoon), Batılı olmayan göçmen (niet-westerse achtergrond) olarak adlandırılan ve Hollanda'da en büyük etnik azınlık grubu oluşturan Türklerin sayısı yaklaşık 500 bindir. Günümüze kadar misafirlikten vatandaşlığa uzanan bu süreçte Hollanda, göçmenlerin ülkeye uyumunu sağlayacak ve dönemsel olarak göçmenlerin lehine ve aleyhine değişiklik gösteren entegrasyon politikaları uygulamıştır. Hollanda'nın uyguladığı entegrasyon politikalarını dört döneme ayırmak mümkündür: Sütunlu Yapıyı İçeren 1945-1973 Arası Dönem, Göçmenlerin Kabullenildiği 1973-1985 Arası Dönem, Kontrollü Entegrasyon Politikaları: 1985-2000 Arası Dönem ve Kutsal Entegrasyon Dönemi: 2000 ve Sonrası Dönem. Bu çalışmada, Hollanda'nın işgücüne katılım, eğitim ve mekânsal ayrışma alanlarında uyguladığı sosyoekonomik entegrasyon politikaları ve bu politikaların Türkleri ne yönde etkilediği ele alınmıştır. Ayrıca söz konusu alanlardaki entegrasyon politikalarının sonucu olarak, Hollanda'da Türklerin sosyoekonomik konumlarına yer verilmiştir. Bu çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılarak ikincil kaynaklardan yararlanılmış ve Hollanda devletinin konu ile ilgili çıkarmış olduğu yasalar ve çeşitli kurum ve kuruluşların yayınlamış olduğu rapor ve belgeler üzerinden entegrasyon politikaları değerlendirilerek politika analizi yapılmıştır. Çalışmanın araştırma problemini oluşturan“Hollanda'nın sosyoekonomik entegrasyon politikaları Türkleri etkiliyor mu?, Etkiliyorsa hangi yönde etkiliyor?, Mevcut sosyoekonomik entegrasyon politikalarının uygulanmasının bir sonucu olarak Hollanda'daki Türklerin sosyoekonomik konumları nedir?”sorularına yanıt olarak ortaya atılan hipotezler; Hollanda'nın sosyoekonomik entegrasyon politikalarının göçmenler ve Hollanda hükümetinin beklediği ideal durumu oluşturmadığı, mevcut politikaların Hollanda hükümetinin göçmenlerden beklediği sosyoekonomik entegrasyonun gerçekleşmesi için yetersiz olduğu, Hollanda devletinin sosyoekonomik politikalarını oluştururken entegrasyonu hedef edinerek göçmen değerlerini görmezden geldiği yönündedir. Çalışmada kullanılan politika analizi tekniği sonucunda tüm hipotezler doğrulanmış ve buna ek olarak Hollanda'da ayrımcılığın bu çalışmada incelenen işgücü piyasası, eğitim, mekânsal ayrışma alanlarında belirleyici bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, Western European countries started to develop economically which leads to a labor deficit in these countries, and workers from various countries, especially Turkey, were welcomed to fill this deficit. The first official migration from Turkey to Germany took place in 1961; afterward, to Austria, Belgium, and the Netherlands in 1964; to France in 1965, and to Sweden in 1967. Nowadays, the Netherlands is the third country with the highest number of Turkish immigrants in Western Europe. The number of Turks, who are named guest workers in the early years of migration, then periodically as immigrants/foreigners (allochtoon), non-Western immigrants (niet-westerse achtergrond) are approximately 500 thousand and constitute the largest ethnic minority group in the Netherlands. Through this process, which extends from hospitality to citizenship, the Netherlands has implemented harmonization policies to ensure the adaptation of immigrants in the country and these policies have periodically changed either in favor of or against immigrants. These integration policies of the Netherlands can be divided into four periods: Pillarisation (1945 – 1973); Acceptance of Immigrants Period (1973-1985); Controlled Integration Policies Period (1985-2000); Sacred Integration Period: 2000 and then. In this study, the socio-economic integration policies applied by the Netherlands in the fields of labor force participation, education, and spatial segregation, and how these policies affected the Turks, were discussed. Besides, as a result of integration policies in these areas, the socio-economic positions of Turks in the Netherlands are included. In this study, secondary sources were used benefitting the document analysis method, and policy analysis was made by evaluating integration policies through the laws issued by the Dutch state on this issue and the reports and documents published by various institutions and organizations. The research problem of this work is driven by these questions:“Do the socio-economic integration policies of the Netherlands affect the Turks?”,“If it affects them, in what direction does it affect them?”,“What is the socio-economic position of the Turks in the Netherlands as a result of the implementation of current socio-economic integration policies?”. The hypotheses put forward in response to the related questions are as follows: The socio-economic integration policies of the Netherlands do not constitute the ideal situation expected by the immigrants and the Dutch government, the current policies are insufficient for the realization of the socio-economic integration that the Dutch government expects from the immigrants, the Dutch government ignores the immigrant values by targeting integration while creating its socio-economic policies. As a result of the policy analysis technique used in the study, all hypotheses were confirmed to be true. Also, through this research process, discrimination was identified as a determining factor in the areas of the labor market, education, and spatial segregation areas in the Netherlands.