Muhyi Çelebi-Selimname (Giriş-metin-dizin-tıpkıbasım)
Muhyi Çelebi-Selimname (İntroduction-text-index-same printing)
- Tez No: 776495
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 380
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasının konusu Konya İzzet Koyunoğlu Kütüphanesi'nde 13335 nolu arşiv numarasında Muhyî Çelebi adına kayıtlı olan Selimname adlı eserdir Eser; içerik dil özellikleri ve sözcük hazinesi bakımından incelenmeye değer bulunmuştur Bu tezle Selimname adlı eserin kelime varlığını ve şekil özelliklerini ortaya koyacak bir dizin hazırlayarak tarihî Türkiye Türkçesi araştırmalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır Çalışmada eserin transkripsiyonlu metni oluşturulmuş ve eserin ait olduğu dönemin hem kelime varlığının tespitine hem de şekil özelliklerinin ortaya çıkmasına katkı sağlayacak dizin hazırlanmıştır Anahtar kelimeler Muhyî Çelebi Selimname metin dizin
Özet (Çeviri)
The subject of this master's study is the work called Selīmname which is registered in the name of Muhyî Çelebi in archive number 13335 in Konya İzzet Koyunoğlu Library The work was found worth examining in terms of content language features and vocabulary This thesis is aimed to contribute to historical Turkey Turkish research by preparing an index that will reveal the word existence and morphological features of Selimname In the study it was created the transcripted text of the work and prepared an index that will contribute to both the determination of the vocabulary of the period to which it belongs and the emergence of the morphological features Key words Muhyî Çelebi Selimname text ındex