Dream or shadow the idea of death in Hamlet
  1. Tez No: 12557
  2. Yazar: AYŞE KIZIKLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİMMET UMUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ii ÖZET Hamlet çok çeşitli biçimlerde yorumlanmıştır. Oyun aslında bir intikam trajedisidir, ama en büyük özelliği baş kahramanının kişiliğinden kaynaklanır; Hamlet olay lar karşısında hemen harekete geçmekten çok düşünmeyi sever. Doğal olarak, onun da duyguları ve ihtirasları vardır. Ancak, Shakespeare ' in diğer trajedilerindeki kahramanların aksine, düşünceleri onu yönlendirir. Oysa diğer trajedilerde baş kahramanın duyguları ve ihtiras ları daha önemlidir. Hamlet, trajedinin temel öğesini yansıtır; insan ile kötü güçler arasındaki ilişkiyi in celer ve aynı zamanda evrensel sorunlara çare bulmaya ça lışır. Ama, sonuç olarak, bu sorunlara bir çözüm getir - mez. Shakespeare, Hamlet ' de kötü güçler ile çarpışan in sanın sorunlarını yansıttığı gibi, bazı karşıt temaları da inceler. Bunların içinde en önemlisi bütün oyuna hâ kim olan ölüm temasıdır, ölüm düşüncesi ve ölümün ken disi Hamlet 'in düşüncelerinin en temel öğesidir. Bunun yanında, oyunun da en önemli parçasıdır. Ancak, oyunun bütünü incelendiği zaman ortaya /çıkan durum, ölümle il gili değişik görüşlerin varlığıdır. Bu özellik, ölüm kav ramı ile ilgili zıtlık ve anlam karışıklığı ortaya çıkarmak tadır.İÜ Hamlet ' de genel olarak, ölümün kompleks bir gerçek olduğu ve insan hayatında en önemli yeri tuttuğu yansı tılır. Aynı zamanda, ölümün her insan için kaçınılmaz bir son olduğu gerçeği de vurgulanır. Ancak, oyunda ölüm le ilgili karşıt düşünceler vardır. Bunlar çoğu zaman Hamlet ' in ölüm hakkında yaptığı yorumlardan ortaya çı kar. Oyunda ölümle ilgili tek ve basit bir görüş yoktur; tasvirlerin çoğu son derece canlı olmalarına rağmen ba sit bir. şekilde ifade edilmemişlerdir. Shakespeare 'in diğer trajedilerinde, ölüm kavramı ile ilgili zıt görüşler yoktur. Bu bakımdan, bu özelli ğin yalnızca Hamlet ' e ait olduğu ve genel olarak oyunun baş kahramanının karışık kişiliğinden kaynaklandığı söy lenebilir. Ancak, bu görüşlerin ortaya çıkmasında oyunda ki diğer kişilerin de rolü vardır. Oyun incelendiğinde anlaşılacağı gibi, ölüm teması oyunda en önemli yeri tu tar, ama onunla ilgili değişik görüşler yansıtıldığı için karışıklık ortaya çıkarır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Hamlet, has acquired all kinds of critical approaches since it was created. Although it is a tragedy of revenge, its greatness lies in the nature of its hero, who is philosophical rather than active. Unlike the other tragedies of Shakespeare, in which the heroes' passions and emotions are dominant, the hero in Hamlet is dominated by thoughts. Hamlet also has passions and emotions, but he is a man of thought first of all. The play reflects the central issue of tragedy; it presents the relation between man and evil forces and it looks for answers to universal issues. Nevertheless, it does not offer any answer which the sensitive and educated mind naturally desires. Shakespeare was preoccupied with the universal problem of man in conflict with evil while reflecting certain opposing issues. The principal interest in Hamlet is the tension which eventually arises from these issues. The most significant of them all is death which dominates the play. It is the very part of Hamlet's thoughts and it is the crucial element of the tragedy. However, within the dramatic context of Hamlet, several views about death are present, and thus, they cause ambivalence. Essentially, the tragedy reveals the complex reality of death as the utmost important factor in human life. InV addition, it demonstrates the inevitability of death for each human being. On the other hand, contradicting views about death, which generally result from the comments of Hamlet, are reflected. The tragedy does not offer a single view of death. Nor does it reveal a simple one. Most of the images of death are very complex but still very vivid. The ambivalent idea of death cannot be found in Shakespeare's other tragedies. It is true only for Hamlet and thus, it can be called the unique quality of Hamlet. Generally, the ambivalent idea of death is created by the enigmatic personality of Hamlet. Nevertheless, the comments of other characters are essential, and obviously they serve for the creation of ambiguity. Hence, even though death holds the dominant theme in the tragedy, it is assumed with several different facets and therefore, creates ambivalence.