İzmir ilinde tüketilen tahıllarda ve yağlı tohumlarda aflatoksin üreten küflerle ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 7766
  2. Yazar: YASEMİN ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SANVER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
?59- 6. ÖZET Çalışmamızda İzmir ili çevresinde tüketilen buğday ve mısırları- mikolojik yönden incelemeyi ve aflatoksin B, ve G-, salgılayan küf varlığını saptamayı amaçladık. Örnekler öğütüldükten sonra, uygun di lüsy onlardan önce Rose-Bengal Streptomycin ortamına, daha sonra bu or tamda üreyen her bir farklı koloniden Czapek's ve Malt Extract Ortamlarına ekim yapılmış, elde edilen saf koloni ler mikolojik yönden incelemeye tabi tutulmuşlardır. Miko- lojik inceleme sonucunda 50 örnekten toplam 104 küf izole edilmiştir ve bu küflerin tanımları yapılmıştır. Aspergillus flavus ve A. parasiticus küflerini içerdi ği saptanan buğday ve mısır örneklerine aflatoksin B, ve G-, varlığı yönünden incelemek üzere C.B. metodu uygulanmış tır. Bu amaçla tamamı, öğütülen örnekten 50 gr. alınıp 250/25 mi. kloroform/su karışımında çalkalayıcı ile 30 da kika ekstrakte edilmiştir. Whatman No: 1 filtre kağıdından süzülen örnek, rotary evaporatörde 25 mi. kalana kadar uçu rulmuştur. Elde edilen süzüntü, susuz Na^SÛ, ve silicagel (Art. No: 7734) ile hazırlanmış kolona uygulanmıştır. Ör nekteki yağ ve pigmentleri almak için kolondan sırasıyla; 150 mi. hekzan, 150 mi. dietil eter geçirilip; son olarak 150 mi. kloroform / metanol (97/3) ilave edilip, süzüntü toplanmıştır. Elde edilen bu kısım önce rotary evaporatör de buharlaştırılıp, erlen kloroform ile yıkanarak içindeki--60- ler küçük bir şişeye alınmış ve Np gazı altında kuruluğa kadar buharlaştırılmıştır. Kalıntı kloroformda çözülerek ince tabakaya damlatılmış, Bn ve G, standartları ile kar şılaştırılarak incelenmiştir. Plâkların incelenmesi, 365 nm dalga boyunda UV ışığı altında yapılmıştır, B, standardı ile aynı Rf değerinde mavi floresan verenler B, (+); Gn standardı ile aynı Rf değerinde yeşil floresan verenler G, (+) olarak değerlen dirilmişlerdir. İncelemelerin sonuçlarını kesinleştirmek amacıyla plâklara % 25.1ik H^SCh püskürtülüp, elde edilen mavi ve yeşil floresanlı lekelerin sarıya dönüşmesi beklenmiştir. Püskürtme işleminden sonra plaklar 110°C'de 10 dakika bek letilip; 365 nm dalga boyunda UV ışığı altında tekrar ince lenmişlerdir. Lekelerdeki sarıya dönüşüm, uygulanan asidin aflatoksin molekülündeki furan halkası ile birleşmesiyle gerçekleşmekte dir. Sonuç olarak; incelemeye tabi tutulan örneklerden 4 tanesinde G, ve 1 tanesinde de B-, olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-61- 7. SUMMARY In our study it is aimed to investigate wheats and corns of the vicinity of Izmir City from the mycological point of view and to determine the presence of the molds, segregating aflat oxin B-, and G-,. After grinding of the samples, Rose-Bengal Streptomy cin media were inoculated with appropriate dilutions, and then each of the different colonies produced on this medium was striked on the Czapecs and malt extract media. Obtained pure culture were investigated from the mycological point of view. As a result of the mycological investigation to tally 104 molds were isolated from 50 samples, and iden tification of there molds were done. «'/he at and corn samples determined to contain Asper gillus flavuş and A. parasiticus were investigated with the“CB method”for aflatoxin B-, and G-, existence. For this purpose, 50 g.s of grinded samples were taken and extrac ted in 230/25 ml. clorof orm/ water on a shaker for 30 minutes. After filtrating through Whatman filtration paper (N.l) samples were evaporated on rotary evaporator until 25 ml. s v/ere left. Obtained filtrate was added to a colon prepared with anhydrous NagSO, and silicagel (Art. No. 7734). For defating and cleanup of the pigments 150 ml. hexan, 150 ml. diethyl ether were added to the colon respectively,-62- and 15ü ml. clorof orio/methanol (97/3) added and filtrate collected eventually. This obtained, amount firstly evaporated in a rotary evaporator, cleaned up with cloroform, collected in a small bottle, and evaporated to the dryness by exposing to M0 vapor. After dissolved with cloroform the remainder was added on thin layer plate and examined by comparing with B-, and G-, standards. Examining of the plates were done under a U.V. light (365 run.), Blue fluorescent spots which have the same Rf values with B1 standart are evaluated as B-, (+), and green fluorescent spots which have the same Rf values with G-, standard are evaluated as G-, (+). For defining the results of the examination, 25 percent HgSCL was sprayed to the plates and then waited for trans formation of blue and green spots to yellow. After the spraying operation, plates were held at 110°C for 10 minutes, and then examinated again under U.V. light (365 nm.). Transformation of the spots to the yellow were reali zed by combination of applied acid with furan ring of af la- toxin molecule. Consequently, 4 samples with G, and 1 sample with Bj_ were determined.