Yomra fındık popülasyonunda klon seleksiyonu
Clonal selection in Yomra hazelnut population
- Tez No: 776513
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, 2020-2021 yıllarında, Düzce ili Merkez ve Akçakoca ilçeleri Yomra fındık popülasyonunda geç yapraklanma ve verim bakımından üstün özellikli genotipleri seçmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada 98 Yomra fındık genotipi incelenmiştir. Verim, randıman, meyve ağırlığı, kabuk kalınlığı, sağlam iç oranı, göbek boşluğu ve beyazlama oranı özellikleri dikkate alınarak uygulanan 'Tartılı Derecelendirme Metodu' sonucuna göre 20 genotip klon adayı olarak seçilmiştir. Seçilen klonların ortalama gövde kesit alanına düşen verim değeri 32.43 g/cm2 (81AA25) ile 83.25 g/cm2 (81MZ24), iç randımanı %47.83 (81MZ42) - %54.00 (81AA24), ortalama meyve ağırlığı 1.82 g (81MZ50) - 3.90 g (81MZ47), kabuklu meyve iriliği 16.45 mm (81MZ50) - 20.06 mm (81MZ47), meyve uzunluğu 16.75 mm (81MZ50) - 20.43 mm (81MZ47), meyve genişliği 16.89 mm (81MZ50) - 20.61 mm (81MZ47), meyve kalınlığı 15.75 mm (81MZ50) - 19.18 mm (81MZ47), meyve şekil indeksi 0.96 (81AA05, 81AA08), (81AA13), (81AA15) - 1.06 (81MZ01), (81MZ09) arasında bulunmuştur. Araştırmamızda seçilen 81MZ47 no.lu genotip Türk fındık çeşitlerinden daha yüksek meyve ağırlığına sahiptir. Seçilen ümitvar klon adayları ulusal fındık genetik kaynaklarında toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to select genotypes with superior characteristics in terms of late leafing and yield in the Yomra hazelnut population of Düzce province Merkez and Akçakoca districts in 2020-2021. In the study, 98 Yomra hazelnut genotypes were examined. 20 genotypes were selected as clone candidates according to the results of the 'Weighed Rating Method', which was applied considering the yield, yield, fruit weight, shell thickness, solid core ratio, internal cavity and whitening ratio. Yield value per trunk cross-sectional area of selected clones is 83.25 g/cm2 (81MZ24) to 32.43 g/cm2 (81AA25), kernel ratio is 54.00% (81AA24) to 47.83% (81MZ42), average nut weight is 3.90 g (81MZ47) to 1.82 g (81MZ50), nut size 20.06 mm (81MZ47) to 16.45 mm (81MZ50), nut length 20.43 mm (81MZ47) to 16.75 mm (81MZ50), nut width 20.61 mm (81MZ47) to 16.89 mm (81MZ50), nut thickness 19.18 mm (81MZ47) to 15.75 mm (81MZ50), nut shape index was found between 1.06 (81MZ01), (81MZ09) and 0.96 (81AA05, 81AA08), (81AA13), (81AA15). The genotype 81MZ47 selected in our study has higher nut weight than Turkish hazelnut cultivars. Selected promising clone candidates will be collected in National Hazelnut Genetic Resources.