Sosyal medya reklamlarının işletme performansına etkilerinin üretici açısından belirlenmesi: Perakende sektöründe pandemi süreci örneği
Determining the effects of social media advertisements on business performance from the perspective of the manufacturer: An example of the pandemic process in the retail industry
  1. Tez No: 776512
  2. Yazar: AYŞEN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERGEN IŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Geçmişten bugüne dünya birçok küresel salgın ile karşı karşıya kalmıştır. Küresel hastalıklar sonucunda toplumsal kitlelerin ciddi bir endişe yaşaması, olağan yaşayış stillerinin ve doğal akışın bozulması toplumdan topluma farklı sonuçlar doğurmuştur. Salgın, hastalık gibi kriz durumlarının ekonomik, toplumsal ve kültürel hayat üzerindeki olumsuz etkilerini minimize edebilmek amacıyla gerek devlet ve yerel yönetimler gerekse işletme yöneticileri tarafından ekonomik ve sosyal teşvik politikaları oluşturulmaktadır. Kriz sürecinde devletlerin, yönetimin ve kurumların başarısını veya başarısızlığını değerlendirmek için ise performans göstergeleri kullanılır. 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren hızla yayılan Yeni tip korona virüs (Covid-19) kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak sosyal, ekonomik ve kültürel yaşamın yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Bu süreçte alışveriş, ticaret, çalışma gibi pek çok alanda tüm faaliyetler online/dijital olarak yürütülmüştür. İşletmeler mümkün olan tüm satış ve pazarlama stratejilerini dijital ortamlara aktarmış ve bu süreçte en çok sosyal medya kanallarını kullanmışlardır. İnsanların evlere kapanmasıyla birlikte sosyal medya kullanımında ciddi artış göze çarpmıştır. Firmalar ise bu artışı bir fırsata çevirerek sponsorlu reklamlar yardımıyla kendilerini bir adım öne çıkarmaya çalışmışlardır. Bu çalışmada bu süreçte kullanılan sosyal medya pazarlama stratejilerinin işletmeler üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda perakende sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin sosyal medya uygulamaları sayesinde pandemi dönemi sonrasında performanslarında anlamlı bir artış olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
From past to present, the world has faced many global epidemics. The serious anxiety of the social masses as a result of global diseases, the deterioration of their normal life styles and natural flow have resulted in different results from society to society. In order to minimize the negative effects of crisis situations such as epidemics and diseases on economic, social and cultural life, economic and social incentive policies are created by both state and local governments and business managers. Performance indicators are used to evaluate the success or failure of states, management and institutions during the crisis. The new type of coronavirus (Covid-19), which has spread rapidly since 31 December 2019, has affected the whole world in a short time, causing the reshaping of social, economic and cultural life. In this process, all activities in many areas such as shopping, commerce and work were carried out online/digital platform. Businesses have transferred all possible sales and marketing strategies to digital media and used social media channels the most in this process. There has been a significant increase in the use of social media, with people confined to their homes. Companies, on the other hand, turned this increase into an opportunity and tried to put themselves one step ahead with the help of sponsored advertisements. In this study, the effect of social media marketing strategies used in this process on businesses was examined. As a result of the study, it was concluded that there was a significant increase in the performance of the businesses operating in the retail sector after the pandemic period, thanks to the social media applications.