Effect of different spores and metabolites of Beauveria bassiana on larvae of Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae)
Beauveria bassiana'nın farklı spor ve metabolitlerinin Tuta absoluta (Meyrick) (Lepidoptera: Gelechiidae) larvalarına etkisi
  1. Tez No: 776520
  2. Yazar: JEAN CLAUDE NDAYIRAGIJE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Domates güvesi, Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera: Gelechiidae), domates yetiştirliğinde en önemli zararlıdır. Mücadelesi, biyolojik tekniklerden çok sentetik pestisitlere dayanmaktadır. Şimdiye kadar, entomopatojenik organizmalar, önemli tarımsal zararliların mücadele için ana odak noktası olmuştur. B. bassiana, T. absoluta mücadelesinde önemli bir adaydır. Ancak sporları canlılık ve ömür açısından sınırlıdır. Bu çalışmada, konidia, blastosporlar, parçalayıcı enzimler ve ikincil metabolitlerin tümünü T. absoluta'ya karşı test ederek B. bassiana aktivite spektrumu genişletilmiştir. Tuta absoluta'nin kitle üretilmesi, domates bitkilerinin yetiştirilip iklim odalarında beslenmesiyle sağlanmıştır. B. bassiana'nın kültürü, PDA ortamı ile gerçekleştirilmiştir. Blastosporlar, parçalayıcı enzimler ve sekonder metabolitler batık kültürlerle elde edildi. Konidiosporlar ve blastosporlar ekstrakte edilip Thoma hemasitometresi ve ışık mikroskobuyla dozları belirlenmiştir. Metabolit özleri, ultrafiltrasyon ve santrifüjlemelerle elde edilmiştir. Süpernantanları, ayrı seyreltilere ve karışım formülasyonlarına hazırlanmıştır. Tüm biyopestisit formülasyonları, bir CRBD deneme tipi altında T. absoluta'nın 4 larva dönemine de ayrı ayrı püskürtülerek uygulandmıştır. Larva ölümleri ile ilgili veriler toplanıp Abbott formülü ve Microsoft Excel ile değerlendirilmiştir. Analizler SPSS ver.22 ile yapılmıştır. Larva ortalama ölümleri Tukey HSD's test ile ayrılmıştır (P≤0.05). Kontrol spreyleri saf su ve Tween-80'den yapılmış ve neredeyse sıfır ölümle sonuçlanmıştır. Genelde, tüm formülasyonlar, T. absoluta'ya önemli ölçüde etkili olmuştur. Blastosporlar, T. absoluta'nın geç larva dönemlerine karşı çok etkili olmuştur. Enzimlerin genel etkinliğine göre, bunların karışık formülasyonlarının ayrı ayrı enzimlerden daha toksik olduğu açıktır. Mevcut araştırma çıktısına göre, B. bassiana M6-4 izolatı, T. absoluta'nın sürdürülebilir mücadelesi için potansiyel bir adaydır.
Özet (Çeviri)
Tomato leaf miner, Tuta absoluta Meyrick (Lepidoptera: Gelechiidae) is so challenging in tomato farming. Its control depends on use of synthetic pesticides rather than biological control methods. Currently, entomopathogenic organisms are main focus in controlling crucial agricultural pests. B. bassiana is an essential candidate in T. absoluta control. However, its spores are limited in terms of viability and lifespan. The current work expanded B. bassiana activity spectrum by testing conidia, blastospores, extracellular enzymes and secondary metabolites against T. absoluta. Mass rearing of T. absoluta was achieved by growing tomato plants and feeding them inside of climatic chambers. Culturing of B. bassiana was conducted on the PDA medium. Blastospores, extracellular enzymes and secondary metabolites were obtained by submerged culture methods. Conidiospores and blastospores were counted with Thoma hemocytometer and light microscope. Metabolites were obtained by ultrafiltration and centrifugations. Their supernatants were split into separate dilutes and mix formulations. All biopesticide formulations were applied by spraying on each of 4 larval stages of T. absoluta under CRBD type. Data pertaining to larval mortality were collected, evaluated with Abbott formula and Microsoft and analyzed with SPSS ver.22. Larval mean mortalities were separated with Tukey's HSD test (P≤0.05). Control sprays consisted of water and Tween-80 and caused almost zero mortality. Generally, all formulations were significantly effective against T. absoluta larvae. Blastospores showed high effectivity to older larval stages. The mixed formulations of extracellular enzymes are more toxic to T. absoluta larvae than separate formulations. B. bassiana M6-4 isolate is a potential candidate for sustainable control of T. absoluta.