An investigation on the social sustainability of a neighbourhood unit: Eryaman stage III in Ankara
Komşuluk birimi üzerinden sosyal sürdürülebilirlik kavramının araştırılması: Eryaman III. kısım
- Tez No: 776521
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA CÂNÂ BİLSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sürdürülebilirlik 1970'lerden bu yana sürekli gelişen bir kavramdır. Sürdürülebilir gelişmenin üç ana başlığı olan çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve toplumsal sürdürülebilirlik birbiri ile ilişki içerisinde var olmaktadır. Sürdürülebilir kentsel gelişme, çok sayıda etken ve bileşenin bir arada oluşturduğu karmaşık ilişkiler bütününü dikkate almayı gerektirmekte; günümüzde kentsel formun sürdürülebilir tasarımı üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Bu bağlamda gerek kent formunun gerekse toplumun bir birimi olarak mahallenin ön plana çıktığı söylenebilir. Bu tezde kentsel yerleşimlerin birimleri olan mahallelerde sürdürülebilirlik konusu toplum ve çevre ilişkileri üzerinden incelenmekte; kentsel ve mimari tasarımın toplumsal sürdürülebilirliğe katkısı araştırılmaktadır. Bu kapsamda kentsel form ile sosyal sürdürülebilirlik ilişkisi erişilebilirlik, toplumsal katılım ve kapsayıcılık, yaşam kalitesi, güvenlik duygusu ve aidiyet kavramları üzerinden tartışılmaktadır. Ankara'da seçilen Eryaman III. Etap alanı, komşuluk birimi tasarımı ve sosyal sürdürülebilirlik araştırmalarından elde edilen bu kavramlar ve değerlendirme ölçütleri üzerinden değerlendirilmektedir. Bu tezde, toplum yaşamını dikkate alan kentsel ve mimari tasarım yaklaşımıyla sosyal sürdürülebilirlik açısından başarılı konut çevreleri oluşturulabileceği savı, alan çalışması üzerinden irdelenmektedir. Seçilen alanda kentsel tasarım ve sosyal organizasyonun örtüşmesi sürdürülebilirlik açısından güçlü bir potansiyel oluşturmakta, ancak tasarımın arkasındaki niyetler zaman içinde dönüşebilmektedir. Bu çerçevede yapılan gözlemler ve mahalle sakinleriyle yapılan söyleşiler yoluyla, Eryaman III. Etap'ta kentsel ve mimari tasarım sonucu elde edilmiş olan konut çevresinde toplumsal sürdürülebilirliğin farklı boyutları, ortak açık alanlar ve sosyal donatı alanlarında mahalle yaşamı üzerinden değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The concepts of sustainability and sustainable development have been evolving, since the 1970s, on three pillars; social sustainability, economic sustainability, and environmental sustainability that are interrelated. Sustainable urban development requires the consideration of a complex combination of various factors and components. Today, there are multiple theories and researches on the sustainable design of the urban form. In this context, the neighbourhood as being both a unit of urban form and defining a community, comes to the fore. The question of how sustainability can be achieved within neighbourhoods as units of urban settlements is the concern of this thesis. This study investigates the way the urban and architectural design can contribute to the social sustainability of a neighbourhood. The major concepts and criteria of social sustainability related with the urban form are investigated to evaluate a neighbourhood through the dimensions of accessibility, human participation and inclusiveness, quality of life, sense of safety, and sense of belonging. The selected case study area, Eryaman Stage III in Ankara Turkey, is studied through evaluation criteria based on the neighbourhood design and social sustainability literature. In this thesis, it is argued that an urban and architectural design taking social life and organization of a housing neighbourhood into consideration can also be successful in terms of social sustainability. In that respect, the planning and design features, as well as open spaces and common amenities provided in Eryaman Stage III are studied with respect to their reflections on neighbourhood life through observation and interviews held with the inhabitants.