Mühendishane-i Berri-i Hümayun Nazırı Ahmed Sırrı Paşa'nın 'hatıratı', hayatı ve faaliyetleri (1826/1827-1895)
- Tez No: 776523
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
Bu çalışma ile Mühendishane-i Berri-i Hümayun Nazırlarından Ahmed Sırrı Paşa'nın hatıratının yayımlanması hedeflenmiştir. Paşa'nın hatıratı hayatına dair renkli bir anlatıma sahip olmasının yanı sıra Mühendishane-i Berri-i Hümayun'a ve Paşa'nın nezareti dönemindeki faaliyetlerine dair bilgiler barındırması bakımından hayli önemlidir. Osmanlı modernleşme döneminin önemli bir müessesesi olan Mühendishane-i Berri-i Hümayunda yetişen Ahmed Sırrı Paşa, İstanbul, Bursa, Rodos ve Rumeli'nin çeşitli yerlerinde devlet adına birçok önemli mühendislik işini gerçekleştirmiş ve zamanla öğrencilikten hocalığa ardından Mühendishane-i Berri-i Hümayun Nazırlığı'na atanmıştır. Çalışmada bizzat kendisinin kaleme aldığı Sergüzeşti ile Yenişehr-i Fener Seyahati'nden hareketle ve arşiv kaynaklarından yararlanılarak hayatı ve faaliyetleri de kısaca ele alındı.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to publish the memoirs of Ahmed Sırrı Pasha, one of the Ministers of the Mühendishane-i Berri-i Hümayun. The memoirs of Pasha are very important in terms of having a colorful narrative about his life, as well as containing information about the Mühendishane-i Berri-i Hümayun and its activities during the Pasha's supervision period. Ahmed Sırrı Pasha, who was educated in the Mühendishane-i Berri-i Hümayun, an important institution of the Ottoman modernization period, carried out many important engineering works on behalf of the state in various parts of İstanbul, Bursa, Rhodes and Rumeli, and over time, he became a student, a lecturer, and then the Ministry of Mühendishane-i Berri-i Hümayun. Has been appointed. In the study, his life and activities were briefly discussed, based on the Journey of Yenişehr-i Fener with Sergüzeşti, which he wrote himself, and by making use of archive sources.