Termoelektrik güvenlik sistemin fiziksel özellikleri
Properties of thermoelectric security system
- Tez No: 776531
- Danışmanlar: PROF. RAŞİT AHISKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, toprak ısısı ile çalışan termoelektrik güvenlik sisteminin toprak-hava jeneratörü incelenmiştir. Bunun için özel elektronik emniyet cihazı yapılmıştır ve cihazın çıkış parametreleri araştırılmıştır. Termoelektrik 'toprak-hava' jeneratörlü güvenlik sisteminin gerçek doğa koşularında çalışmasını araştırmak için Ankara'nın dört farklı bölgesinde dört mevsimde jeneratörün boyuna eşit olan toprak derinliğinde ve toprak yüzeyinde sıcaklıklar ölçülmüş ve modelleme yapılmıştır. Daha sonra kurulan özel test düzeneğiyle tüm bu bilimsel bilgilerden yararlanılarak jeneratörün ΔT'ye göre ürettiği güç P(W), gerilim U(V) ve akım I(A) gibi fiziksel parametreleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre üretilen termoelektrik toprak-hava jeneratörlü güvenlik sistemi (TEGS), herhangi bir elektrik kablosuna ihtiyaç duymadan topraktaki ısı yardımıyla kendi elektriğini üreterek alan ihlali durumlarında güvenlik birimlerine haber verme özelliğine sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çevre dostu TEGS sistemin bir inovatif ürün olup başta askeri uygulamaları olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the soil-air generator of the thermoelectric safety system working with soil heat was investigated. For this, a special electronic safety device was made and the output parameters of the device were investigated. In order to investigate the operation of the thermoelectric 'earth-air' generator safety system in real nature conditions, temperatures at the soil depth and soil surface equal to the length of the generator in four different regions of Ankara in four seasons were measured and modeled. Afterwards, physical parameters such as power P(W), voltage U(V) and current I(A) produced by the generator according to ΔT were examined by using all this scientific information with a special test set-up. According to the results obtained, it has been determined that the thermoelectric earth-air generator safety system (TEGS) has the feature of notifying the security units in case of area violation by generating its own electricity with the help of the heat in the soil without the need for any electrical cable. In addition, the environmentally friendly TEGS system is an innovative product and it has been seen that it will be used in various fields, especially in military applications.