Hisse senedi piyasalarının belirleyicileri: Uluslararası bir uygulama
Determinants of equity markets: An international practice
  1. Tez No: 776530
  2. Yazar: MEHMET ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, hisse senedi piyasaları ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler G-7 ülkeleri için 2012:05-2021:12 dönemleri arası panel veri analizleri kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, gelişmiş ülkelerdeki makroekonomik faktörlerin hisse senedi getirilerine etkisini havuzlanmış en küçük kareler, rassal etkiler ve sabit etki tahmincileri ile incelemek ve veriler arasındaki dinamikleri açıklamaya çalışmaktır. Analiz de uzun dönemli ilişkileri anlamak için eşbütünleşme testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki eşbütünleşme ilişkisinin belirlenebilmesi amacıyla Pedroni eşbütünleşme analizi uygulanmış, ilgili değişkenler ile aralarında uzun dönemli ilişkilerin geçerli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relations between stock markets and macroeconomic variables were examined using panel analysis for the G-7 countries between the periods of 2012:05-2021:12. The aim of this study is to examine the effects of macroeconomic factors on stock returns with pooled OLS, random effects and fixed effect estimators. In order to determine the cointegration relationship between the variables, Pedroni cointegration analysis were applied and it was concluded that the long-term relationships between the variables and the related variables were not valid.