Kitle üretimi yapılan larva parazitoiti Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae)'in performansını etkileyen davranışsal parametrelerin belirlenmesi
Determination of behavioral parameters affecting performance of mass production larval parasitoid Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae)
- Tez No: 776550
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kitle üretiminde parazitoitlerin kalite kontrolünün belirlenmesi ve etkinliğin arttırılması için konukçu-parazitoit ilişkileri ile davranış çalışmaları da gereklidir. Bu çalışmada kitle üretimi yapılan larva parazitoiti Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae)'in standart kalite kontrol çalışmalarına temel oluşturacak ve parazitoit performansını yükseltebilecek davranış çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmada beş farklı davranış testi uygulanmıştır. Bunlar parazitoitin; konukçuyu elde etme davranışı, uçuş testi, arama davranışı, konukçuyu seçme davranışı ve konukçuya yönelim davranışıdır. Konukçuyu elde etme davranış test sonuçları, parazitoitin parazitlenmiş ve parazitlenmemiş konukçuları algılayabildiğini, ancak düşük oranda da olsa süperparazitizm gerçekleştiğini göstermiştir. Uçuş test sonuçları, parazitoitler konukçuyu bulmada uçma davranışından daha çok yürüme davranışı göstermiştir. Arama davranışı testleri, parazitleme konusunda tecrübeli bireylerin konukçularını daha hızlı bulduklarını göstermiştir. Konukçuyu seçme davranış test sonuçları, parazitotin en fazla Ephestia kuehniella larvalarını tercih ettiği, bunu sırasıyla Ephestia cautella, Phthorimaea operculella ve Plodia interpunctella larvalarını tercih ettiği belirlenmiştir. Konukçuya yönelim davranış test sonuçları, konukçu yoğunluğunun parazitoitin konukçuyu bulma oranını arttırdığını belirlemiştir. Burada elde edilen sonuçlar V. canescens'in davranışsal kalite kontrol standartlarının oluşturulmasında ve biyolojik mücadele programlarında kullanılabilirliğinin armasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the quality control of parasitoids in mass production and to increase efficiency, behavioral studies are also required along with host-parasitoid relationships. In this study, behavioral studies of the mass-produced larval parasitoid Venturia canescens (Gravenhorst) (Hymenoptera: Ichneumonidae) were carried out, which will form the basis of standard quality control studies and increase the parasitoid performance. Five different behavioral tests were applied in the study. These are the parasitoid; host acquisition behavior, flight test, search behavior, host selection behavior and host orientation behavior. The host acquisition behavior test results showed that the parasitoid was able to detect parasitized and non-parasitized hosts, but with a low rate of superparasitism. Flight test results showed more walking behavior than flying behavior when parasitoids searched for host. Foraging behavior tests have shown that individuals experienced in parasitism find their hosts more quickly. The host selection behavior test results showed that the parasitoid mostly preferred the larvae of Ephestia kuehniella, followed by the larvae of Ephestia cautella, Phthorimaea operculella and Plodia interpunctella, respectively. The host orientation behavior test results determined that host density increased the rate of parasitoid host finding. The results obtained here may contribute to increasing the usability of V. canescens in the establishment of behavioral quality control standards and biological control programs.