Masif rotator manşet yırtığı cerrahi tedavi sonuçlarının manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of surgical treatment results of massive rotator cuff tear with magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 776574
  2. Yazar: CEM ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Masif rotator manşet yırıtklarının tedavisinde uygun tedavi seçimi tartışmalıdır. Rotator manşet masif yırtıklarından sonra omuz da fonksiyon kaybı ve manşet kaslarında atrofi ve yağlı dejenerasyon gelişmektedir. Masif yırtıkların tamirinden sonra sıklıkla tekrar yırtık ve bunlara ek olarak kaslarda dejenerasyon ve kötü klinik sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada cerrahi yöntemlerle tedavi ettiğimiz ve masif yırtık olarak tanımlanabilecek rotator manşet lezyonlarının uzun süre takip sonucunda klinik ve radyolojik olarak ulaştığı noktayı tanımlamak ve cerrahi tedavi yöntemimizi değişik parametreler kullanarak irdelemeyi amaçladık. 31 adet masif rotator manşet yırtığı olan hastayı retrospektif olarak değerlendirmeye aldık. Hastaların 24 tanesi bayan, 7 tanesi erkek idi. Yaş ortalaması 54.7 (36-72) idi. Hastaların tümünde dominant taraf sağ iken, hasta taraf 21 tanesinde sağ, 10 tanesinde sol olarak tespit edildi. Tüm hastalar klinik ve radyolojik olarak değerlendirmeye alındı. Ortalama takip süresi 32.32 ay (9-72 ay) idi. 31 hastanın 12'nde tekrar yırtık izlendi. Bunların 7 tanesinin boyutu aynı kalırken, 5 tanesinde yırtık boyutu daha küçük idi. Operasyon öncesi Constant skoru 44.95 iken, operasyon sonrası 88.45 olarak bulundu, ağrısız fleksiyon ise operasyon öncesi 107.26° iken, operasyon sonrası 167.42°; abduksyon ise operasyon öncesi 91.77° iken, operasyon sonrası 160.48° olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Appropriate treatment selection in the treatment of massive rotator cuff tears is controversial. After the repair of massive tears, re-tears often occur, as well as muscle degeneration and poor clinical outcomes. In this study, we aimed to define the clinical and radiological point reached after long-term follow-up of rotator cuff lesions that we treated with surgical methods and which can be defined as massive tears, and to examine our surgical treatment method using different parameters. We retrospectively evaluated 31 patients with massive rotator cuff tears. Twenty-four of the patients were female and 7 were male. The mean age was 54.7 (36-72). While the dominant side was right in all patients, the patient side was found to be right in 21 patients and left in 10 patients. All patients were evaluated clinically and radiologically. The mean follow-up period was 32.32 months (9-72 months). Re-tear was observed in 12 of 31 patients. While the size of 7 of them remained the same, in 5 of them the tear size was smaller. While the preoperative Constant score was 44.95, it was found to be 88.45 after the operation. Painless flexion was 107.26° preoperatively and 167.42° postoperatively; Abduction was 91.77° before the operation and 160.48° after the operation.