Yaygın beyin hasarı sonrasında pioglitazon'un nöroprotektif etkisi
The neuroprotective effect of pioglitazone on common brain injury
- Tez No: 623198
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL VURAL, PROF. DR. MEHMET İBRAHİM TUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmamızda, deneysel kafa travması modeli oluşturulan sıçanlara üç farklı dozda verilen Pioglitazon'un beyinde koruyucu (nöroprotektif) etkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Deneyde erkek sıçanlarda ağırlık düşürme yöntemi ile travma oluşturuldu. Denekler; kontrol, travma, travma+serum fizyolojik su (SF), travma+1 mg/kg PG, travma+10 mg/kg PGve travma+30 mg/kg PG olmak üzere altı gruba ayrıldı. İlk ilaç uygulaması kafa travmasıdan 30 dak önce yapıldı. PG, 100µl serum fizyolojik suda hazırlanarak 1mg/kg, 10mg/kg ve 30mg/kg dozlarında intraperitoneal olarak 5 gün süreyle günde tek doz olarak verildi. İlaç uygulamaları sonrası 7. ve 28.günlerde genel anestezi altında hayvanlardan beyin örnekleri çıkarılarak %10'luk formalinde tespit edildi. Doku örneklerinden kesitler alınıp histopatolojik incelemeler yapıldı. Bulgular: Beyin dokusu örnekleri histolojik açıdan incelendiğinde, travma ve travma+SF gruplarında belirgin doku hasarının meydana geldiği, nöronlarda piknozis ve sitoplazmada vakuollerin varlığı görüldü. PG uygulaması sonrası, hasarın 28.gün örneklerinde 7.gün örneklerine göre belirgin şekilde azaldığı izlendi. Yüksek dozdaki PG uygulamasının, diğer dozlara oranla daha etkin olduğu saptandı. Sonuçlar: PG uygulamasının, kafa travması modelinde hayvanlarda doku hasarına karşı koruyuculuğu gösterildi. Bu nöroprotektif etkinin moleküller mekanizmalarının araştırılması, tedavi etkinliğinin ve hasta yaşam kalitesinin arttırılmasında yeni bir yaklaşım oluşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the protective (neuroprotective) effect of Pioglitazone (PG) in three different doses to rats with experimental common brain injury. Materials and Method: In the experiment, male rats were traumatized by weight throw method. Rats were divided into six groups; control, trauma, trauma+saline, trauma+1 mg/kg PG, trauma+10 mg/kg PG and, trauma+30 mg/kg PG. The first drug administration was performed 30 minutes before brain trauma. PG was prepared in 100µl saline and was given as a single dose daily for 5 days at doses of 1 mg/kg, 10 mg/kg and 30 mg/kg intraperitoneally. On the 7th and 28th days after drug administration, brain samples were taken from animals under general anesthesia and fixed in 10% formalin. Sections were taken from tissue samples and histopathological examinations were performed by histochemical, immunohistochemical (eNOS, iNOS, NeuN) and TUNEL staining methods. The stained samples were observed under light microscope. Results were determined using One-Way ANOVA test statistically. Results: Histological examination of brain tissues showed significant tissue damage in trauma and trauma+saline groups, picnosis in neurons and vacuoles in cytoplasm. After PG application, it was observed that the damage decreased significantly in 28th day samples compared to the 7th day samples. The high dose (30 mg/kg) of PG was found to be more effective than other doses. Conclusion: PG was shown to be protective against tissue damage in animals in the head trauma model. Investigation of the molecular mechanisms of this neuroprotective effect will lead to a new approach in improving treatment efficiency and patient quality of life.