Orman kadastro haritalarının üretiminde makro yazılım tasarımı
Macro software design in production of forest cadastral maps
- Tez No: 776630
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Türkiye yüz ölçümünün %29,4 lük kısmını kapsayan ormanlar Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü tarafından işletilmektedir. Orman sınırlarının belirlenmesi ve orman kadastro işleri de Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Önceleri el marifetiyle oluşturulan 1/5000 ölçekli Orman kadastro haritaları 2000'li yıllardan itibaren Computer Aided Design (CAD) yazılımı ile bilgisayar destekli çizim ortamında yapılmaya başlanılmıştır. CAD programları mühendislik projelerinin yapılmasını sağlayan yazılımlardır. Bu programlara örnek olarak Netcad, Kartocad, Eghas, Geocad ve Praticad verilebilir. Günümüzde varlığını ve kullanıcı desteğini sürdüren Netcad geliştirdiği birçok modül ile önemli bir harita yazılımı olarak öne çıkmaktadır. Orman Genel Müdürlüğünde bilgisayar ortamında harita yapımına Netcad ile başlanılmış ve halen Netcad 8 sürümde devam edilmektedir. Orman kadastro haritaları vektör ve raster veri halinde bulunan kadastro projesinin üzerine zeminde yapılan ölçülerin aktarılması ve tersim edilmesi suretiyle oluşturulmaktadır. Bu işlem sonrasında Orman, 2B ve Ziraat alanları oluşur, harita argümanları temel olarak nokta, çizgi, alan ve yazı objelerinden oluşmaktadır. Bu objelerin çizimi zaman almakta ve sürekli dikkat gerektirmektedir. Bu işlem sürecinde çizimi yapan operatöre bağlı hatalar oluşmaktadır. Netcad dışardan programlanabilir özelliktedir. Netcad makro editörde, Visual Basic Script dili kullanılarak geliştirilen komutlar sayesinde; manuel olarak yapılan işlemlerin otomatik olarak yapılması hedeflenmiştir. Böylece kullanıcı hatalarının azalacağı ve üretim performansının artacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada 8 adet araç geliştirilmiştir. Araçlar bir menü haline getirilerek Netcad ana modüle eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The General Directorate of Forestry, a department of the Ministry of Agriculture and Forestry, manages forests, which account for 29.4% of Turkey's land area. The General Directorate of Forestry is responsible for establishing forest boundaries and conducting forest cadastral work Since the 2000s, forest cadastral maps at a scale of 1/5000, which used to be created by hand, have been produced using Computer Aided Design (CAD). The software CAD enables the creation of engineering projects. Netcad, Kartocad, Eghas, Geocad and Praticad are some examples of these programs. With the different modules it has created, Netcad, which is still in use and continues to exist, stands out as a significant mapping software. The General Directorate of Forestry has started creating maps in a computer environment with Netcad and is doing so today with Netcad 8. Forest cadastral maps are created by transferring and inverting the measurements collected in the field to the cadastral project, which is available in vector and raster data. After this process, forest, 2B and agricultural areas are formed, map arguments basically consist of point, line, area and text objects. It takes time and constant concentration to draw these objects. Depending on who makes the drawing, mistakes can happen during this process. Netcad is externally programmable. It aims to perform the manual operations automatically by using commands created with the Visual Basic Script language in the Netcad macro editor. As a result, user errors are expected to decrease and production efficiency to increase 8 tools were created for this study. The tools were converted to a menu and later included in the main Netcad module.