Erkek voleybolcularda kurkumin kullanımının kahverengi yağ dokusu ve spor performansı üzerine etkisi
The effect of curcumin use on brown adipose tissue and sports performance in male volleyball players
  1. Tez No: 776633
  2. Yazar: EBRU ARSLANOĞLU BADEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DİKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Kahverengi yağ dokusu, termogenez ve enerji metabolizmasını düzenlemekle görevli bir dokudur. Çift kör, randomize, plasebo kontrollü klinik çalışma olarak tasarlanan bu çalışmanın amacı; erkek voleybolcularda kurkumin kullanımının kahverengi yağ dokusu (KYD) belirteci olan eşleşmemiş (Uncoupling) protein-1 (UCP-1 protein) ve peroksizom proliferatörü ile aktive olan reseptör gama (PPAR-γ) koaktivatörü 1-alfa (PGC-1α) düzeyleri üzerinde etkisinin belirlenmesi ve bu protein düzeylerinin vücut kompozisyonu, dinlenme metabolik hız ve spor performansı ölçümleri ile ilişkisini saptamaktır. Çalışma aynı ligde müsabakalara katılan 18-29 yaşları arasında 42 erkek voleybol sporcusu ile yürütülmüştür. Sporcular, blok randomizasyon yöntemi ile müdahele (kurkumin içeren besin takviyesi, n=21) ve plasebo (n=21) grubuna çift körleme ayrılmıştır. Çalışmada, 400 mg Zerdeçal kök ekstresi (372 mg kurkuminoid) içeren beslenme destek ürünü kullanılmıştır. Çalışma toplam üç ziyaretten oluşmaktadır. İlk ziyarette bilgilendirme ve alıştırma testleri, iki gün süren ikinci ziyaret kapsamında; sporcuların fiziki muayeneleri ve ardından sırasıyla dinlenme metabolik hız (DMH) ölçümü, vücut sıcaklıkları ölçümü, kan ve idrar numunesi alımı, biyoelektrik impedans analizi (BİA) ve antropometrik ölçümleri, maksimal oksijen tüketim (VO2max) ölçümleri yapılmıştır. Spor performansının değerlendirilmesi için, el dinamometresi ölçümü, izokinetik diz kas kuvveti ve üst ekstremite kas gücü ölçümü yapılmıştır. İkinci ziyarette sporculardan 28 gün boyunca günde 1 tane besin takviyesi kullanmaları istenmiştir. Çalışmanın iki gün süren üçüncü izleminde (28 günün bitiminden sonraki 1-7 gün içerisinde) ikinci izlem kapsamındaki protokolün aynısı uygulanmıştır. İkinci ve üçüncü izlem öncesinde 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Çalışmanın sonunda; kurkumin kullanımı sonucunda müdahale grubundaki sporcuların UCP-1 ve PGC-1α protein düzeylerinde artış olmuştur. Kurkumin kullanan sporcuların UCP-1 protein düzeylerinin ortanca değeri 34,5 ng/mL'den 38,78 ng/mL'ye ve PGC-1α protein düzeylerinin ortanca değeri 9,45 ng/mL'den 11,32' ng/mL'ye yükselmiştir (p0,05). Kurkumin kullanan sporcuların DMH'leri artmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Brown adipose tissue is responsible for regulating thermogenesis and energy metabolism. The aim of this double-blind, randomized, placebo-controlled clinical study, was to determine the effects of curcumin use in male volleyball players on the brown adipose tissue (KD) markers, UCP-1 and PGC-1α protein levels and to determine the relationship between these protein levels, body composition, resting metabolic rate and sports performance measurements. The study was carried out with 42 male volleyball players aged between 18-29 years who participated in the competitions in the same league. Athletes were double-blind divided into intervention (curcumin-containing nutritional supplement, n=21) and placebo (n=21) groups using the block randomization method. In the study, a nutritional supplement containing 400 mg of Turmeric Root Extract (372 mg of curcumin) was used. The study consists of a total of three visits. Information and practice tests were laid out in the first visit. Physical examinations of the athletes, followed by resting metabolic rate measurement, body temperature measurement, blood and urine sampling, bioelectrical impedance analysis (BIA), anthropometric measurements and maximal oxygen consumption (VO2max) measurements were performed in this order within the second visit. In addition, for the evaluation of sports performance, hand dynamometer measurement, isokinetic knee muscle strength measurement and upper extremity muscle strength measurement were made. At the second visit, the athletes were asked to use one nutritional supplement per day for 28 days. They were asked to come again for the measurements in the third follow-up. In the third follow-up of the study (within 1-7 days after the end of 28 days), the same protocol was applied in the second follow-up. In addition, 3-day food consumption records were taken at the beginning and end of the study. In the third follow-up of the study, the same protocol was applied as in the second follow-up. In addition, 3-day food consumption records were taken at the beginning and end of the study. At the end of the study, as a result of the use of curcumin, the UCP-1 and PGC-1α protein levels of the athletes in the intervention group increased. The median value of UCP-1 protein levels of athletes using curcumin elevated from 34.5 ng/mL to 38.78 ng/mL, and the median value of PGC-1α protein levels from 9.45 ng/mL to 11.32' ng/mL. (p0.05).