Sulama suyuna hidrojen peroksit uygulamasının şekerpancarı verim ve kalitesine etkisi
Effect of hydrogen peroxide application on irrigation water on yield and quality of sugar beet
- Tez No: 776639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bitkisel üretimde temel amaç, birim alanda minimum girdi ile birlikte en yüksek verim ve kaliteyi elde etmektir. Günümüzde bitkiler üzerinde, su ve toprak kalitesi başta olmak üzere diğer çevre şartları ve iklim kaynaklı önemli stres faktörleri bulunmaktadır. Söz konusu stres faktörlerinin azaltılması ya da ortadan kaldırılması amacıyla üretim sürecinde çok farklı uygulamalar yapılmaktadır. Anılan bu uygulamalar da verim ve kalitede olumlu ya da olumsuz bazı etkilere neden olabilmektedir. Hazırlanan bu tez çalışmasında, yüzey altı damla sulama sistemi ile şeker pancarı üretiminde sulama suyu ile birlikte hidrojen peroksit (H2O2) uygulamasının etkisi incelenmiştir. Çalışma sonucunda şekerpancarı verimi 8724-7728 kg/da ve Arıtılmış Şeker Verimi 1212-1119 kg/da arasında değişim sergilemiştir. Çalışma sonunda H2O2 uygulamasının hem şeker pancarı veriminde hem de Arıtılmış Şeker Veriminde artışa neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose in plant production is to obtain the highest yield and quality with minimum input per unit area. Today, there are important stress factors on plants, mainly water and soil quality, other environmental conditions and climate-related stress factors. In order to reduce or eliminate the mentioned stress factors, many different applications are made in the production process. These applications can also cause some positive or negative effects on yield and quality. In this thesis study, the effect of hydrogen peroxide (H2O2) application with irrigation water on sugar beet production with sub-surface drip irrigation system was investigated. As a result of the study, the yield of sugar beet varied between 8724-7728 kg/da and the Refined Sugar Yield between 1212-1119 kg/da. At the end of the study, it was determined that H2O2 application caused an increase in both sugar beet yield and Refined Sugar Yield.