Total kalça protezi ve uygulamalarımız
Total hip prosthesis and our applications
  1. Tez No: 776650
  2. Yazar: İZZET KORKMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN M.RIFKI US
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İzmir Sosyal Sigortalar Kurumu Tepecik Hastanesi 1.0rtopedi ve Travmatoloji Kliniginde, Nisan 1995-Aralık 2001 tarihleri arasında hastalarımızdan ulaşılabilen ve en az 2 yıllını doldurmuş 21 hastanın 23 Kalçası ortalama 39 aylık radyolojik ve klinik takip sonucları değerlendirilerek !iterator bilgileri ışığında tartışıldı. Çimentolu sistem uygulanan hastalanmızda Harris Kalça Skorları preoperatif 30.6 'dan son kontrollerde ortalama 91.1 'e, çimentosuz sistem kullandığımız ortalama 31 'den son kontrollerde ortalama 91.3'e ,hibrid sistem kullanılan hastalarımızda ortalama 37'den son kontrollerde ortalama 91 'e yukseldiğini tespit ettik. Hiç bir hastamızda klinik olarak gevşeme rastlamadık. iki hastamızda yüzeyel (Evre la) enfeksiyon , üç hastamızda derin ven trombozu,onbir kalçada ise ektopik kemik oluşumu tespit ettik. Bu çalışmada total kalça artroplastisinin tarihsel gelişimi, anatomisi, biyomekanigi ve kalça eklemine cerrahi yaklaşım teknikleri anlatıldı. Biyomateryaller tek tek incelendi, çimentolu ve çimentosuz total kalça protezi endikasyon ve kontrendikasyonlarına değinildi. Hasta seçimi ve preoperarif planlama ayrıntıları ile gozden geçirildi. Hasta takip kriterleri dokumante edildi ve komplikasyonların neler olacağı konusu aydınlatıldı. Serimizdeki olgular, anlatılanlar ışığında incelendi ve değerlendirildi, literatürdeki yayınlarla karşılaştırıldı. Amaç; dünya literatürleri ile aramızdaki benzerlik ve farkları olabildiğince ortaya çıkarmak, sistemler arasındaki tartışmalara değinmek, mümkün olduğunca kendi görüşlerimizi belirtmekti.
Özet (Çeviri)
23 hips of 21 patients who were reached from our patients between April 1995-December 2001 at Izmir Social Insurance Institution Tepecik Hospital, 1. orthopedics, and Traumatology Clinic and completed at least 2 years, were discussed in the light of literator information by evaluating the radiological and clinical follow-up results of an average of 39-months. We found that the Harris Hip Scores increased from 30.6 preoperatively to an average of 91.1 in the final controls in our patients who were applied the cemented system, from an average of 31 in the final controls to an average of 91.3 in the final controls, from an average of 37 in our patients using the hybrid system, to an average of 91 in the final controls. We did not find any clinical relaxation in any of our patients. We detected superficial (Stage la) infection in two patients, deep vein thrombosis in three patients, and ectopic bone formation in eleven hips. In this study, the historical development, anatomy, biomechanics of total hip arthroplasty, and surgical approach techniques to the hip joint are explained. Biomaterials were examined one by one and cemented and uncemented total hip prosthesis indications and contraindications were mentioned. It was reviewed with details of patient selection and preoperative planning. Patient follow-up criteria were documented and the complications were clarified. The cases in our series were examined and evaluated in the light of the narratives, and compared with the publications in the literature. Aim; The aim was to reveal the similarities and differences between us and the world literature as much as possible, to touch on the discussions between the systems, and to express our own views as much as possible.