Primer ve sekonder kalça osteoartritli olgularda çimentosuz total kalça protezi uygulamalarımız ve sonuçları
Clinical outcomes of cementless total hip replacement in primary and secondary coxarthrosis
  1. Tez No: 649469
  2. Yazar: MELİH BAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. SEFA ZÖHRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu retrospektif çalışmada Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Şubat 2000 ile Kasım 2007 tarihleri arasında çeşitli nedenlerle çimentosuz total kalça protezi uygulanan ve izleme süresi en az bir yıl olan hastalar değerlendirildi. Amacımız, kalça osteoartritinin tedavisinde çimentosuz kalça protezi uygulamalarımızın klinik ve radyolojik sonuçlarını, meydana gelen komplikasyonları değerlendirmek ve literatür eşliğinde tartışmaktır. Kontrolü yapılabilen 80 hastanın 15 bilateral olmak üzere toplam 95 kalçası değerlendirildi. Hastalarımızın 47 (%58,7)'si kadın, 33 (%41,3)'ü erkek; yaş ortalaması 52,3±12,8 (25-79) olup, 36 (%45) hastanın sağ kalçası, 29 (%36,3) hastanın sol kalçası ve 15 (%18,7) hastanın her iki kalçası opere edildi. Hastalarımız klinik ve radyolojik olarak değerlendirildi. Klinik değerlendirmede Harris kalça skorlama sistemi kullanıldı. Radyolojik değerlendirmede ise femur için Gruen ve arkadaşlarının tarif ettiği, asetabulum için De Lee ve Charnley'in tarif ettiği bölgelerde Johnston ve arkadaşlarının kriterlerine göre yapıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak Wilcoxon, Mann-Whitney U, Ki-kare ve Student-t testi kullanılarak değerlendirildi. Klinik değerIendirmede, ortalama 38,34±18,8 (12-85) aylık takipte ağrı, fonksiyon, deformite ve hareket olmak üzere tüm parametrelerde, ameliyat öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme tespit edidi.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study the patients who were applied cementless total hip arthroplasty and followed up for at least one year in the Orthopaedics and Traumatology Clinic of Adana Numune Education and Research Hospital between February 2000 and Nowember 2007 are evaluated. We aimed to disscuss the clinical and radiologic results of cementless total hip arthroplasty, and complications which have occured in the treatment of hip osteoarthritis compared with the literature. Totally 95 hips of 80 patients were evaluated. 47 of the patients were female (%58,7) and 33 were male (%41,3). The average age was 52,3 ±12,8 (25-79), 36 of the patients (%45) were operated in the right hip, 29 of the patients (%36,3) were operated in the left hip and 15 of the patients (%18,7) were operated bilaterally. Clinical evaluation was made by using Haris Hip Score and radiologic evaluation according to the criteria defined by Gruen et al for femur, and in the zones of acetabulum described by De Lee and Charnley according to the criteria defined by Johnston et al. Results were evaluated statistically by Wilcoxon, Mann-Whitney, Student-t and Ki-squre tests. The follow up was 38,34±18,8 (12-85) months, and there was statistically significant improvement in pain, function, motion and deformation.