Kalça osteoartritli hastalarda seramik total kalça protezi uygulamalarımız ve kısa dönem sonuçları
Ceramic total hip prosthesis in patients with hip osteoarthritis practices, and short-term results
  1. Tez No: 248836
  2. Yazar: YUSUF ZİYA KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ CEVAT ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada seramik total kalça protezi ile tedavi edilen primer ve sekonder dejeneratif kalça osteoartritli olguların kısa dönem fonksiyonel sonuçları değerlendirilmiştir.Gereç ve Yöntem: Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde, 2002?2008 yılları arasında, seramik total kalça protezi uygulanan ve düzenli takipleri yapılabilen 52 hastanın 67 kalçası çalışmamızın konusu olmuştur. Olguların 40' ı kadın (%76.9), 12' si erkek (%23.1) olup yaş dağılımı 17 ile 74 arasında ve ortalama yaş 45 olarak hesaplanmıştır. 25 (%48.1) olguda sağ, 14 (%26.9) olguda sol ve 13 (%25) olguda her iki kalçaya protez uygulanmıştır. Bütün olgularda posterolateral yaklaşım tercih edilmiştir.Postoperatif 1,5. 3. 6. 12. aylar ve daha sonra yılda bir kontrole çağırılan olguların sonuçları klinik olarak Harris Kalça Skoru' na göre değerlendirilmiştir.Bulgular: Hastalar 10?83 (ortalama 34.8 ) ay arası takip edilmiş, sonuçlar klinik olarak değerlendirilmiştir.Ameliyat öncesi 2-64 (ortalama 35.5 ) olan Harris skoru ameliyat sonrası 33?100 (ortalama 89) olarak bulundu. Buna göre olguların 36' sında (%69.2) mükemmel, 12 sinde (%23.1) çok iyi, 3 ün de (% 5.8) iyi, 1 in de (%1.8) ise kötü sonuç elde edilmiştir.Olguların tamamının takiplerinde femoral ve asetabular komponentlerin stabil olduğu tespit edilmiştir. Komplikasyon olarak 1 olguda intraoperatif femoral fissür, 2 olguda antibiyotik tedavisi ile iyileşen yüzeyel yara enfeksiyonu, 1 hastada siyatik sinir lezyonu görülmüştür. 4 hastada kapalı redükte edilen erken dislokasyon ve 1 hastada periprostetik kırık gelişmiştir. 2 hastada sürtünme sesi şikayeti mevcuttu. Hastalarımızın hiçbirinde derin ven trombozu görülmedi.Sonuç: Seramik ? seramik total kalça protezi, uygun endikasyon ve cerrahi teknikle yapıldığında, özellikle genç ve aktif hastalarda fonksiyonel eklem hareketlerini en üst düzeyde yapabilmesine imkan vermesi ve kısa dönem takiplerinde sağ kalım oranının yüksek olması nedeniyle günümüzde güvenle kullanılabilecek etkili bir materyaldir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was evaluated the functional short-term results of ceramic total hip arthroplasty in cases primary and secondary degenerative hip osteoarthritis.Materials and Methods: Selcuk University Meram Faculty of Medicine at the Clinic of Orthopedics and Traumatology, 2002?2008 between the years, ceramic total hip prosthesis that can be applied and made regular follow-up 67 hips of 52 patients has been the subject of our study.40 (%76.9) of the cases were female and 12 (%23.1) were male, age distribution was between 17 and 74 years, mean age was 45 years. It was performed right hip prosthesis to 25 (%48.1) cases, left hip prosthesis to 14 (%26.9) cases and bilateral hip prosthesis to 13 (%25) cases. It had been performed the posterolateral approach in all cases. The results of the cases who were postoperatively called for 1,5. 3. 6. 12 months and afterwards yearly controls. The patients were clinically evaluated according to Harris Hip Scale.Results: Patients 10?83 (mean 34.8) months have been tracking, the results were evaluated clinically. While preoperative Harris score was 2-64 (mean 35.5 ) then this score was found to be 33?100 (mean 89) in final controls. In this opinion, it was reached clinically exellent results in 36 (%69.2), very good results in 12 (%23.1), good results in 3 (%5.8) and bad result 1 (%1.8) of the cases.All femoral and acetabular components were established as stabile. As complications; it was developed intraoperative femoral fracture in 1 case, superficial wound infection curing by antimicrobial therapy in 2 and sciatic nevre injury in 1 of the cases. 4 patients were reduced closed early dislocation and in 1 patient developed periprosthetic fracture. 2 patients had complaints of friction sound. None of the patients with deep vein thrombosis were not seen.Conclusion: Ceramic on ceramic total hip prosthesis, appropriate indications and surgical technique is made, particularly the young and active in patients with functional joint motion made at the highest level allows short-term follow-up and survival rate is high because today could be used safely is an effective material.