Endüstriyel tasarım jürilerinde değerlendirme aracı olarak analitik ağ süreci (AAS) yönteminin kullanımı: Mezuniyet stüdyo dersi üzerine bir analiz ve uygulama
Use of analytical network process (ANP) method as an evaluation tool in industrial design jury: An analysis and application on graduation studio course
  1. Tez No: 776654
  2. Yazar: EBRU ERENLER POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN CURAOĞLU, DOÇ. DR. ZEHRA KAMIŞLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Endüstriyel tasarım eğitiminde yaratıcılığı ortaya çıkartacak denemelerin yapıldığı, açık ve işbirliğine dayalı eğitim ortamı tasarım stüdyosudur. Tasarım stüdyosu dersleri öğretim metotları, iletişim biçimi ve ilgilendiği problem türleri açısından klasik eğitim sistemine göre farklılık göstermektedir. Tasarım süreci karmaşık ve çok katmanlı bir süreç olduğu için, bu sürecin bileşenlerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi de benzer şekilde karmaşıktır. Stüdyo dersi sonucunda ortaya çıkan sonuç ürünün sistematik bir yöntemle değerlendirilmesi hem öğrenci hem de yürütücü açısından önem taşımaktadır. Fakat günümüzde jüri değerlendirmelerinin bireysel ve subjektif olması, değerlendirme ölçütlerinin net bir şekilde açıklanamaması, jüri üyelerinin ortak bir değerlendirme sistemi oluşturamaması ve değerlendirmenin sağlıklı koşullarda ilerleyememesi gibi birçok problem bulunmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı tarafsız, şeffaf ve sorgulanabilir bir değerlendirme yöntemi önerisi oluşturmak ve değerlendirme aşamasında kullanılan ölçütleri kapsamlı ve sistemli bir şekilde bir araya getirmektir. Çalışma kapsamında kurulan çok ölçütlü karar verme modeli ile uzmanlar tarafından değerlendirme ölçütlerinin ağırlıkları elde edilmiş ve araştırma sonucunda farklı kullanıcıların farklı yargıları ile belirlenmiş olan ölçütlerin ağırlıkları tek bir yargıda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The design studio is an open and collaborative educational environment where experiments are made to reveal creativity in industrial design education. Design studio courses differ from the classical education system in terms of teaching methods, communication style and problem types. Because the design process is a complex and multi-layered process, the evaluation of its components and results is similarly complex. Evaluation of the final product resulting from the studio course with a systematic method is important for both the student and the instructor. However, today, there are many problems such as the individual and subjective evaluation of the jury, the inability to clearly explain the evaluation criteria, the inability of the members of the jury to create a common evaluation system, and the failure to progress in healthy conditions. In this context, the main purpose of the study is to propose an impartial, transparent and questionable evaluation method and to bring together the criteria used in the evaluation phase in a comprehensive and systematic way. With the multi-criteria decision-making model established within the scope of the study, the weights of the evaluation criteria were obtained by the experts and as a result of the research, the weights of the criteria determined by the different judgments of different users were evaluated in a single judgment.