Elektronik Belge Yönetim Sistemi'nin kabulü ve kullanımı: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi personeli üzerine bir uygulama
Acceptance and use of Electronic Document Management System: An application on Kutahya Dumlupinar University personnel
- Tez No: 776671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS), günümüz dijitalleşen dünyasında, dijital dönüşüm sürecinde önemli bir yer almaktadır. Kurumların belgeleri etkin bir şekilde yönetmesini sağlayan önemli bir araçtır. EBYS, kurumların bilgi birikimini artırmasına ve süreçlerini daha etkin yönetmesine olanak tanır. EBYS, belgelerin kolayca saklanmasını, erişilmesini, paylaşılmasını ve arşivlenmesini sağlar. Süreçlerin otomatikleştirilmesi iş süreçlerini hızlandırır. Organizasyonel verimliliği önemli ölçüde artırır. Maliyet kayıplarını minimuma indirir. Aynı zamanda, bilgilerin güvenli bir şekilde saklanması ve erişilebilir olması, kurumsal hafızanın korunması açısından büyük bir avantaj sağlar. Ayrıca, belgelerin dijital ortamda saklanması, yer ve zaman sınırlamaları olmaksızın kolay erişim imkânı sunar, bu da özellikle uzak lokasyonlarda çalışan personel için büyük bir avantaj sağlar. EBYS'nin başarılı bir şekilde uygulanabilmesi için kullanıcı kabulü ve sistem adaptasyonu kritik bir öneme sahiptir. Kullanıcılar için sisteminin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için gerekli eğitim programlarının düzenlenmesi, teknik destek modüllerinin etkin bir şekilde çalıştırılması oldukça önemlidir. Bu unsurlar hem bireysel hem de kurumsal düzeyde sistemin benimsenmesini ve kullanımını artıracaktır. Bu tez kapsamında, (EBYS)'nin kullanıcılar tarafından benimsenme sürecini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla bir saha çalışması yapılmıştır. Çalışmada, performans beklentisi, sosyal etki ve hedonik motivasyonun davranışsal niyetler üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilirken; çaba beklentisi, kullanım kolaylığı, fiyat değeri ve alışkanlıkların istatistiksel olarak davranışsal niyetler üzerinde etkisiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Electronic Document Management System (EDMS) has an important place in the digital transformation process in today's digitalizing world. It is an important tool that enables institutions to manage documents effectively. EDMS allows institutions to increase their knowledge and manage their processes more effectively. EDMS allows documents to be easily stored, accessed, shared and archived. Automating processes accelerate business processes. It significantly increases organizational efficiency. It minimizes cost losses. At the same time, safe storage and accessibility of information provides a great advantage in terms of preserving corporate memory. In addition, storing documents in a digital environment provides easy access without space and time limitations, which is a great advantage especially for personnel working in remote locations. User acceptance and system adaptation are of critical importance for the successful implementation of EDMS. It is very important to organize the necessary training programs for users to use the system effectively and to operate technical support modules effectively. These elements will increase the adoption and use of the system at both individual and institutional levels. Within the scope of this thesis, a field study was conducted to determine the factors affecting the adoption process of (EDMS) by users. In the study, it was determined that performance expectation, social influence and hedonic motivation had a significant effect on behavioral intentions; while effort expectation, ease of use, price value and habits were statistically ineffective on behavioral intentions