Adana ilinde erkenci-geççi turunçgil çeşitlerinde Akdeniz meyve sineği, Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae)'nin kitlesel tuzaklama ile kontrolü ve zarar oranının belirlenmesi
Control of Mediterranean fruit fly, ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae) with mass trapping and determination its damage rates on early-late varieties of mandarin in Adana province
  1. Tez No: 776685
  2. Yazar: İZDİHAR ACIMIŞ SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Akdeniz meyve sineği (AMS), Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae), ülkemizde turunçgillerin önemli bir zararlısıdır. Çalışma 2022 yılında Adana ilinin Yüreğir ilçesinde Danışment, Araplar (Sağdıçlı), Çağırkanlı köylerinde bulunan erkenci-geççi turunçgil çeşitlerinde Akdeniz Meyve Sineği, Ceratitis capitata'nin kitlesel tuzaklama ile kontrolü ve zarar oranının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kitlesel tuzaklamada her mandarin bahçesinde 100 adet Decis tuzaklar kullanılmıştır. Tuzakların kurulduğu erkenci-geçci mandarin ağaçları hariç, her hafta, her parselden 50 adet ağaç seçilecek ve her ağaçtan 20 adet olmak üzere her bahçeden toplam 1000 meyvesi kontrol edilmiş ve vuruklu erkenci-geçci mandarin meyvesi sayısı kaydedilmiştir. Adana ilinin Yüreğir ilçesindeki Danışment Köyünde bulunan Rize mandarin çeşidinde örnekleme süresince 100 Decis tuzak tarafından 1627 adet, Döbeshi-Beni mandarin çeşidinde ise 217 adet Akdeniz meyve sineğini yakalanmıştır. Yüreğir ilçesinin Şıhmurat Köyünde bulunan Primasol mandarin çeşidinde örnekleme süresince 100 Decis tuzak tarafından 290 adet, Çayırkanlı Köyünde bulunan Miho-Wase mandarin çeşidinde örnekleme süresince 100 Decis tuzak tarafından 671 adet, ve Döbeshi-Beni mandarin çeşidine ise 1038 adet Akdeniz meyve sineğini yakalanmıştır. Örnekleme süresince her hafta örnekleme yapılan erkenci-geçci mandarin bahçelerinden 1000 meyvede yapılan gözlemlerde Rize, Döbeshi-Beni, Primasol, Miho-Wase ve Döbeshi-Beni mandarin çeşidinde Akdeniz meyve sineği zararına rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Mediterranean fruit fly (Medfly), Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera: Tephritidae) is one of the most important pests of citrus fruits in Turkey. The study was carried out in 2022 to control the Mediterranean fruit fly, Ceratitis capitata by mass trapping and to determine the damage rate in early-late citrus varieties found in Danışment, Araplar (Sağdıçlı), Çağırkanlı villages in Yüreğir district of Adana province. A hundred of Decis traps were used by mass trapping in each mandarin orchard. Except for the early-late mandarin trees where the traps are set, 50 trees were selected from each plot every week, and a total of 1000 fruits from each orchard, 20 from each tree, were checked and the number of early-late mandarin fruits with strikes was recorded. During the sampling period, 1627 Medfly in Rize and 217 Medfly in Döbeshi-Beni mandarin variety were caught by 100 Decis traps in Danışment Village of Yüreğir district in Adana province. In addition, 290 Medfly on Primasol mandarin variety were caught by 100 Decis traps in Şıhmurat Village, 671 Medfly in Miho-Wase mandarin variety and 1038 Medfly in Döbeshi-Beni mandarin variety were caught by 100 Decis traps in Çayırkanlı Village of the Yüreğir district in Adana province. In the observations made on 1000 fruits from the early-late mandarin orchards sampled every week during the sampling period, no Medfly damage was found in Rize, Döbeshi-Beni, Primasol, Miho-Wase and Döbeshi-Beni mandarin varieties.