Liposomal and silver encapsulation of cancer drug L24 for drug delivery system against lungs cancer
Akciğer kanserine karşı ilaç verme sistemi için kanser ilacı L24'ün lipozomal ve gümüş kapsüllenmesi
- Tez No: 776737
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde nanoteknolojideki hızlı gelişmelerle birlikte farklı türde nanoparçacıkların biyomedikal alanda kullanımında önemli bir artış olmuştur. Nanopartiküller aslında boyutları 1-100 nm arasında değişen parçacıklardır. Biyolojik ve fizikokimyasal terapötik nitelikleri nedeniyle, gümüş nanopartiküller (AgNP'ler) biyotıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Gümüş nanoparçacıklar ayrıca anti-enflamatuar, anti-viral, anti-anjiyojenik, anti-fungal, anti-bakteriyel ve anti-kanser biyolojik aktivitelerine sahiptir. Eşsiz fiziksel, kimyasal ve optik özellikleri nedeniyle, özellikle ilaçların vücuttaki belirli bir hedefe verilmesi de dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanılmalarına olanak sağladığından, gümüş nanopartiküller üzerinde giderek daha fazla çalışılmaktadır. Standart kanser tedavisinin düşük absorpsiyon ve bunun sonucunda olumsuz yan etkileri olan yüksek dozlara duyulan ihtiyacı içeren dezavantajları göz önüne alındığında, bu zorlukların üstesinden gelen yaklaşımlar çok önemlidir. Bu çalışma, ilaç L24'ün, gümüş nanopartiküllerin ve Ag-L24'ün insan akciğer kanseri hücre dizisi A-549 üzerindeki etkinliğini değerlendirmek için yapılmıştır. Ve bu üç tedavi, MTT testi kullanılarak yaşayabilirliği değerlendirmek için İnsan Normal akciğer epitel hücre hattı Beas2B'ye de uygulandı. Bu çalışmanın sonuçları, bir ilaç taşıyıcı sistem olarak gümüş nanoparçacıklara, antikanser ilaçların taşınmasına, özgüllüğe genel bir bakış sunar ve serbest ilaç ile gümüş nanoparçacıkları olan ilaç arasındaki hemolitik toksisiteyi karşılaştırır. Canlılık testi ve IC değeri ve hücre canlılığı testinin hesaplanması umut verici sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been a significant increase in the usage of different kind of nanoparticles within the biomedical field with the rapid developments in nanotechnology. Nanoparticles are actually particles ranging in size between 1 and 100 nm. Due to their biological and physicochemical therapeutic qualities, silver nanoparticles (AgNPs) have been widely exploited in biomedicine. Silver nanoparticles also have anti-inflammatory, anti-viral, anti-angiogenic, anti-fungal, anti-bacterial and anti-cancer biological activities. Because of their unique physical, chemical, and optical properties, particularly enable them to be used in a variety of applications, including the delivery of medications to a specific target inside the body, silver nanoparticles are being studied more and more. Approaches that circumvent these challenges are crucial given the drawbacks of standard cancer treatment, which include low absorption and the resultant need for high doses that have negative side effects. This study was conducted to assess the efficacy of drug L24, silver nanoparticles and coupling of Ag-L24 on human lung cancer cell line A-549. And these three treatments were also applied to Human Normal lungs epithelial cell line Beas2B to assess the viability using MTT Assay. The results of this study present an overview of silver nanoparticles as a drug carrier system, transport of anticancer drugs, specificity and compare hemolytic toxicity between free drug and drug with silver nanoparticles. The viability assay and the calculation of IC value and cell viability assay show promising results.