Tencel kumaşa uygulanan farklı boyama yöntemlerinin kumaş performansına olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different dyeing methods applied on tencel fabric on fabric performance
- Tez No: 776741
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Tez kapsamında, %100 tencel kumaşın aynı çözgü ve atkı iplik numarası ile sabit dokuma tezgâhında dokunmuştur. Bu kumaş ön terbiye işlemine tabi tutulmuş, terbiye işletmesinde farklı boyama yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan yöntemlerin sonunda yıkama, kurutma, apre ve airo24 işlemleri uygulanarak çalışma sonlandırılmıştır. Boyanan kumaşların laboratuvar test sonuçları bakımdan ağırlık, sıklık, pilling (boncuklama), sanfor, pH, ter haslığı, yıkama haslığı, abrazyon, kopma, yırtılma, test değerleri incelenmiştir. Bu bağlamda belirlenen, %100 tencel kumaşın boya terbiye işletmesinde birincisi jet boyama, ikincisi E-control, üçüncüsü de pad batch boyama işlemlerinde yapılmıştır. Daha sonra kumaşlara kurutma, apre airo24 uygulamalarında laboratuvarda test sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerde işletme boyama koşulları da göz önünde bulundurularak üçüncü boyama yöntemi olan pad batch boyama yönteminin daha doğru olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, 100% tencel fabric is woven on a fixed loom with the same warp and weft thread count. This fabric was pre-treated and different dyeing methods were used in the finishing mill. At the end of the methods, the study was concluded by applying washing, drying, finishing and airo24 processes. Laboratory test results of dyed fabrics were examined in terms of weight, density, pilling, sanforizing, pH, sweat fastness, washing fastness, abrasion, breaking, tearing, test values. In this context, the first one was jet dyeing, the second was E-control, and the third was pad batch dyeing in the dye finishing plant of 100% tencel fabric. Then, the test results were evaluated in the laboratory in drying and finishing airo24 applications to the fabrics. In the data obtained, it was observed that the third dyeing method, the pad batch dyeing method, was more accurate considering the operating dyeing conditions.