Dijital nesil çağında yavaş gazetecilik tartışması: Üniversite öğrencileri, akademisyenler ve gazeteciler üzerine bir araştırma
Slow journalism debate in the digital generation age: A study on university students, academics and journalists
- Tez No: 776740
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİM YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışma hızın öncelendiği ve hızlı haberciliğin tüm dünyaya egemen olduğu bir dönemde, derinlemesine araştırma yapmak ve haber için daha fazla vakit ayırmak okur için kıymetli olabilir mi sorusunu yavaş gazetecilik kavramı ekseninde tartışmaktadır. Daha az haber yayınlayarak ve haber küratörlüğü sağlayarak günümüzün medya ortamındaki hızlı haber tarzına alternatif sunan yavaş gazetecilik hızlandırılmış haber döngüsünden kaçanlara da potansiyel bir çözüm olarak görülmektedir. Bu noktada özellikle genç kitlenin yavaş gazeteciliğe eğiliminin olup olmadığının araştırılması ve gazetecilerin ve akademisyenlerin yavaş gazetecilik hakkındaki görüşlerinin ortaya çıkarılması yavaş gazeteciliğin gelişimi açısından büyük önem arz etmektedir. Yavaş gazetecilik-okur ilişkisini Türkiye özelinde ilk kez ele alan ve üniversite öğrencileri, akademisyenler, gazeteciler evreninde kapsamlı bir araştırma sunan bu çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemi, veri toplama tekniği olarak ise derinlemesine mülakat tekniği tercih edilmiştir. Araştırmanın evreni tezin konusu çerçevesinde üniversite öğrencileri, gazeteciler ve akademisyenler olarak belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerin çalışma evreni için, evrendeki üniversiteler arasından temsil gücü yüksek olduğu düşünülen 7 üniversite (Atatürk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, On Dokuz Mayıs Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi) seçilmiştir. Seçilen bu 7 üniversiteden 53 üniversite öğrencisi ve 9 akademisyenle görüşme yapılmıştır. Gazetecilerin çalışma evrenini ise ulusal medya ve yeni medya mecraları oluşturmuştur ve bu mecralardan seçilen toplam 10 gazeteci ile görüşülmüştür. İlk olarak üniversite öğrencileriyle sonra gazetecilerle en son da akademisyenlerle görüşme gerçekleştirilmiştir. Üniversite öğrencilerine sorulan bazı sorular gazetecilere de sorularak çapraz görüşme gerçekleştirilmiştir. Bu şekilde farklı örneklem gruplarının cevapları arasındaki tutarlılık ilişkisini kurmak amaçlanmıştır. Ayrıca gazetecilerle akademisyenlerin bir sorusu da ortak hazırlanmıştır. Bununla amaç, iki farklı örneklem grubunun görüşlerini ele alarak bu görüşler arasındaki ortak yanları ve farklılıkları ortaya çıkarmaktır. Yapılan görüşmeler neticesinde üniversiteli gençlerin hızlı gazeteciliğin yanı sıra yavaş gazeteciliğe de eğilimlerinin olduğu tespit edilmiştir. Akademisyenler ve gazetecilerle yapılan görüşmelerde ise, yavaş gazeteciliğin gelişmesi için sosyal medyanın ve görsellerin aktif bir şekilde kullanılması gerektiği görüşü ön plana çıkmıştır. Elde edilen bu bulgular neticesinde, sektöre, akademiye ve gelecek çalışmalara yönelik bazı öneriler sunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the question of whether it is valuable for the reader to do in-depth research and spare more time for news in a period when speed is prioritized. Fast journalism dominates the whole world, on the axis of the concept of slow journalism. Slow journalism, which offers an alternative to the fast news style in today's media environment by publishing less news and providing news curation, is also seen as a potential solution for those who escape the accelerated news cycle. At this point, it is of great significance for the development of slow journalism to investigate whether the young audience has a tendency towards slow journalism and to reveal the opinions of journalists and academics about slow journalism. This study is the first time the slow journalism-reader relationship has been dealt with in Turkey. Besides, this study presents comprehensive research in the universe of university students, academics, and journalists; a qualitative research method was preferred as a method, and an in-depth interview technique was preferred as a data collection technique. The research universe was determined by university students, journalists, and academicians within the framework of the thesis. For the study population of university students and academicians, seven universities (Atatürk University, Ankara University, Marmara University, Ege University, Akdeniz University, On Dokuz Mayıs University, and Gaziantep University) that are thought to have high representative power were selected among the universities in the universe. Interviews were conducted with fifty-three university students and nine academics from these seven selected universities. The working universe of the journalists consisted of the national media and new media channels, and a total of ten journalists selected from these channels were interviewed. Interviews were held first with university students, then with journalists, and lastly with academics. Some questions asked to university students were also asked to journalists, and cross-interviews were conducted. In this way, it aims to establish a consistent relationship between the answers of different sample groups. In addition, a question from journalists and academics was prepared jointly. With this, the aim is to reveal the common aspects and differences between these views by considering the views of two different sample groups. As a result of the interviews, it has been determined that university students have a tendency to slow journalism as well as fast journalism. In the interviews with academics and journalists, the opinion that social media and visuals should be used actively for the development of slow journalism came to the fore. As a result of these findings, it has been tried to present some suggestions for the sector, academia, and future studies.