COVID-19 enfeksiyonunu hastane servisinde ve evde geçiren hastalarda post COVID dönemde egzersiz kapasitesi, aktivite öz yeterlilik, kognitif fonksiyon ve yorgunluk düzeylerinin hiç geçirmemiş bireyler ile karşılaştırılması
Comparison of exercise capacity, activity self-efficacy, cognitive function and fatigue levels in patients with COVID-19 infection followed in hospital and at home in the post-COVID period with non-infected individuals
  1. Tez No: 776757
  2. Yazar: VİLDAN BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELDA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Solunum Fizyoterapisi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Yeni Tip Koronavirüs (SARS-CoV-2) hastalığı akut solunum sıkıntısı sendromu, çoklu organ yetmezliği veya asemptomatik gibi hafif şiddetliden şiddetliye kadar farklı düzeylerde seyredebilmektedir. Bazı hastalar post-COVID dönemde de semptomatik olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; COVID-19 enfeksiyonunu hastanede ve evde geçirmiş hastaları post-COVID dönemde egzersiz kapasitesi, aktivite-öz yeterlilik, kognitif fonksiyon ve yorgunluk açısından hiç COVID-19 enfeksiyonu geçirmemiş bireyler ile karşılaştırmaktı. Çalışmaya toplam 45 COVID-19 geçirmiş birey (20 hastanede geçiren birey ve 25 evde geçiren birey) ile toplam 23 hiç COVID-19 geçirmemiş birey dahil edildi. Bireylerin demografik özellikleri kaydedildi. Bireyler cinsiyet açısından benzer iken yaş açısından hastanede geçirenlerin ortalaması yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
The Novel Coronavirus (SARS-CoV-2) disease may result in different levels from mild to severe such as acute respiratory distress syndrome and multi-organ failure or asymptomatic. Some patients may also be symptomatic in the post-COVID period. The aim of this study was compare patients who had COVID-19 infection in the hospital and at home with non-infected individuals in terms of exercise capacity, activity-self efficacy, cognitive function and fatigue in the post-COVID period. A total of 45 individuals with COVID-19 (20 individuals in hospital and 25 individuals at home) and 23 non-infected individuals were included in the study. The demographic characteristics of the individuals were recorded. While the individuals were similar in terms of gender, the mean in terms of age of those who spent in the hospital were higher (p0.05).