Akdeniz üniversitesi acil servis COVID-19 biriminde COVID-19 PCR testi pozitif saptanan hastaların aşılanma durumlarının hastane yatış ve ölüm üzerine etkisi
effect of vaccination status of COVID-19 PCR test positive patient at akdeniz university COVID-19 unit to hospitalization and death
  1. Tez No: 775122
  2. Yazar: ONUR ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YİĞİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Koronavirüs, 2019 yılında saptanan ve sonrasında dünya genelinde etkisini göstererek bir pandemi meydana getiren, viral bir etkenin meydana getirdiği solunum yolu enfeksiyonudur. Sağlık bakanlığı tarafından ülkemizdeki salgının kontrolü için planlamalar gerçekleştirilmiş, maske, kısıtlamalar ve aşı protokolleri ile hastalık kontrol altına alınmaya çalışılmıştır. Bu süreç içerisinde, acil durumların ve ilk başvurunun gerçekleştiği en önemli yer acil servisler olmuştur. Hastalarda meydana gelen akut semptomların giderilmesi için acil servisler aktif olarak çalışmıştır. Bu çalışmada, acil servise başvuran COVİD-19 olduğu PCR testi ile tanımlanmış hastalarda aşılanma durumu ve aşılanmanın hastaların sonlanımı üzerine etkisi incelendi. Materyal ve Metot: Bu çalışma, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisinde 1 Haziran 2021 ile 31 Agustos 2021 tarihleri arasında başvuran COVİD- 19 tanısı PCR testi ile onaylanmış 18 yaşının üzerinde hastalar üzerinde gerçekleşti. Bu süreçte başvuran hastaların demografik verileri, komorbit hastalıkları, hastane yatış durumları ve mortaliteleri ile aşı öyküleri kayıt altına alınarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza 2963 hasta dahil edildi, 1504(%50,76)'sını kadınlar oluşturmaktaydı, hastaların yaş ortalaması 38,08±15,26 olarak saptandı. En sık saptanan ek hastalık %13,84 oranla hipertansiyon olarak gözlendi. Hastaların %90,62'si acil servisten taburcu edilirken, ilk 1 aylık mortalite %2,23, ilk 6 aylık mortalite %2,93 olarak saptandı. Hastaların %51,77'si aşısız olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronavirus is a respiratory tract infection caused by a viral agent, which was detected in 2019 and then caused a worldwide pandemic. The Ministry of Health has made plans to control the epidemic in our country, and the disease has been tried to be controlled with masks, restrictions, and vaccination protocols. In this process, the most important place where emergencies and the first application took place was the emergency services. Emergency services worked actively to relieve the acute symptoms that occurred in the patients. In this study, vaccination status and the effect of vaccination on the outcome of the patients admitted to the emergency room with the PCR test were investigated. Materials and Methods: This study was carried out on patients over 18 years of age, whose diagnosis of COVID-19 was confirmed by PCR test, who applied to the Emergency Department of Akdeniz University Faculty of Medicine between June 1, 2021, and August 31, 2021. During this period, demographic data, comorbid diseases, hospitalization and mortality, and vaccination histories of the patients who applied were recorded and compared. Results: Our study included 2963 patients, 1504 (50.76%) of them were women, and the mean age of the patients was 38.08±15.26. Hypertension was the most common comorbidity with a rate of 13.84%. While 90.62% of the patients were discharged from the emergency department, the first 1-month mortality was 2.23%, and the first 6-month mortality was 2.93%. 51.77% of the patients were found to be unvaccinated.