8 haftalık core antrenmanın elit kızak (LUGE) sporcularında denge, reaksiyon, sürat, çeviklik ve anaerobik güç üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of 8 WEEK core training on balance, reaction, speed, agility and anaerobic power in elite sled (LUGE) athletes
  1. Tez No: 776761
  2. Yazar: İSHAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMANUR ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık core antrenmanın elit kızak (luge) sporcularında denge, reaksiyon, sürat, çeviklik ve anaerobik güç üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya yaş ortalamaları 18,23±3,56 ve 18,69±2,86 yıl olan 26 lisanslı aktif kızak sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Sporcuların 13'ü araştırma ve 13'ü kontrol gurubu olarak rastgele iki gruba ayrılmıştır. Çalışmada araştırma grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde yaklaşık 30-45 dakika core egzersizleri uygulanırken, kontrol grubu teknik antrenmanlarına devam etmiştir. Çalışmada ön-test son-test desenli araştırma yöntem kullanılmış olup, araştırma ve kontrol gruplarının denge, reaksiyon, sürat, çeviklik ve anaerobik güç testleri 8 haftalık egzersiz programı öncesi ve sonrasında olmak üzere iki kez ölçülmüştür. Veriler IBM SPSS for Windows 20. versiyonu ile analiz edilmiştir ve anlamlılık düzeyi p0,05). Çalışmada araştırma ve kontrol gruplarının gruplar arası ön test- son test skorları karşılaştırıldığında, ön test skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of 8-week core training on balance, reaction, speed, agility and anaerobic power in elite sled (luge) luge athletes. Method: 26 licensed active sled(luge) athletes with a mean age of 18.23±3.56 and 18.69±2.86 years participated in the study voluntarily. Athletes were randomly divided into two groups, 13 athletes were in the research group and 13 athletes were in the control group. In the study, core exercises were applied to the research group for about 30-45 minutes a day, 3 days a week for 8 weeks, while the control group were continuing their technical training. In the study, an experimental method with a pre-test post-test pattern was used; before and after the 8-week exercise program the balance, reaction, speed, agility and anaerobic power tests of the research and control groups were measured twice. The data was analyzed with IBM SPSS for Windows version 20 and the significance level was taken as p0.05). When the pretest-posttest scores of the research and control groups were compared, no statistically significant difference was observed between the pretest scores (p>0.05).