Rotavirüs gastroenteriti nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların annelerinin kaygı, sosyal el yıkama ve hastalığa yönelik bilgi durumu
Anxiety, social hand washing and knowledge of the disease in mothers of children hospitalized for rotavirus gastroenteritis
- Tez No: 776773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KURUDİREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, rotavirüs gastroenteriti nedeniyle hastaneye yatırılan çocukların annelerinin kaygı, sosyal el yıkama ve hastalığa yönelik bilgi durumunu değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde yapılan bu araştırma, Şubat 2022 - Ocak 2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini, Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi çocuk servislerinde yatmakta olan 0-5 yaş aralığında rotavirüs gastroenteriti tanısı almış çocukların anneleri oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmeden, evrenin tümü ile çalışıldı. Araştırmaya alınma kriterlerini taşıyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 108 anne örneklemi oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Anket Formu”,“Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ)”ve“Sosyal El Yıkama Bilgi Ölçeği (SEYBÖ)”kullanıldı. Bulgular: Araştırmada, annelerin yaş ortalamasının 28.47±4.53, çocuk yaş ortalamasının 15.84±10.12 ay olduğu, annelerin %31.5'inin lise mezunu olduğu, %80.6'sının çalışmadığı ve %49.1'inin gelirinin giderine denk olduğu saptandı. Çocukların %41.7'sinin yaz mevsiminde yatış yaptığı, %52.8'sinin çocuğunun emzirmediği, %26.2'sinin ishal şikâyetinin olduğu, %90.7'sinin rotavirüs aşısı olmadığı ve %55.6'sının rotavirüs nedeniyle sağlık kuruluşuna başvurmadığı belirlendi. Annelerin %58.3'ünün rotavirüs aşısının varlığını bildiği, %39.8'inin aşı hakkında bilgiyi sağlık personelinden aldığı, %62'sinin rotavirüs aşısının korumasını bilmediği ve %40.5'inin aşı hakkında bilgisi olmadığı için aşıyı yaptırmadığı saptandı. Annelerin %63'ünün rotavirüs hastalığının bulaşıcı olduğunu söylerken, %45.6'sının bulaşma yolu olarak dışkı-oral yolu ifade ettiği, %61.1'inin rotavirüs hastalığı durumunda bebeğe anne sütü vermeye devam ettiği belirlendi. Annelerin %53.7'sinin rotavirüs hastalığı olan hastaya temas izolasyonu uygulanabileceğini belirtirken, %28.8'i enfeksiyon bulaştırma riski olan çocuğa yapılabilecek girişimler için uygun el yıkama tekniğini ifade etmişlerdir. Annelerin %100'ünün rotavirüs enfeksiyonu olan çocuğa bakım verdikten sonra elleri yıkadıkları saptandı. Annelerin DKÖ puan ortalaması 39.69±5.11, SEYBÖ puan ortalaması 60.41±18.99 olduğu saptandı. Araştırmada, ortaokul mezunu olan annelerin SEYBÖ puan ortalamalarının diğer gruplara göre daha yüksek ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the anxiety, social hand washing of mothers of the children hospitalized for rotavirus and their disease-related knowledge. Materials and Methods: This descriptive study was processed between February 2022 and January 2023. The group of the study consisted of mothers of children aged 0- 5 who were diagnosed with rotavirus gastroenteritis in the pediatric wards of Atatürk University Health Research and Application Hospital. The study was carried out with the entire group without selecting a sample. A sample of 108 mothers who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study was formed.“Questionnaire Form”,“State Anxiety Scale (SAS)”and“Social Hand Washing Information Scale (SHWIS)”were used to collect data. Results: In the study, it was determined that the average age of the mothers were 28.47±4.53, the average age of the children were 15.84±10.12 months, 31.5% of the mothers were high school graduates, 80.6% were not working, and 49.1% of them had income equal to their expenses. It was determined that 41.7% of the children were hospitalized in the summer, 52.8% did not breastfeed, 26.2% had diarrhea, 90.7% were not vaccinated for rotavirus, and 55.6% did not apply to a health institution due to rotavirus. It was determined that 58.3% of the mothers knew about the existence of the rotavirus vaccine, 39.8% received information about the vaccine from the health personnel, 62% did not know about the protection of the rotavirus vaccine, and 40.5% did not have the vaccine because they did not know about the vaccine. It was determined that 63% of the mothers said that the rotavirus disease was contagious, 45.6% expressed the fecal-oral route as the transmission route, and 61.1% continued to breastfeed the baby in case of rotavirus disease. While 53.7% of the mothers stated that contact isolation can be applied to the patient with rotavirus disease, 28.8% stated that the appropriate hand washing technique for the interventions that can be done to the child with the risk of transmitting infection. It was determined that 100% of the mothers washed their hands after caring for the child with rotavirus infection. It was determined that the average SAS score of the mothers was 39.69±5.11, and the average score of SHWIS was 60.41±18.99. In the study, it was determined that the average SHWIS score of the mothers who graduated from secondary school was higher than the other groups and the difference between the groups was statistically significant.